Friday, October 27, 2017

تحولات برجام و جنگ و دعوای فزاینده باندهای رژیم


برجام و جنگ و دعوای فزاینده باندهای رژیم

تحولات برجام و جنگ و دعوای فزاینده باندهای رژیم
امروز پرونده برجام یا در صورت کلی‌تر پرونده روابط رژیم و آمریکا، با تصویب 4لایحه تحریم علیه رژیم آخوندی و حزب‌الله لبنان، از یک پیچ و فراز دیگر عبور می‌کند. اما قبل از تصویب این لوایح، آثار تحریمهای جدید را در درون رژیم بر سر برجام می‌توان دید که با اعلام سیاست و استراتژی جدید آمریکا در رابطه با ایران در روز 21مهرماه گذشته، وارد کیفیت جدیدی شده است. به‌خصوص که از یک سو عربستان به‌عنوان قطب مخالف رژیم در منطقه به‌شدت از سیاست جدید آمریکا استقبال می‌کند و از طرف دیگر کشورهای اروپایی عضو 5+1بر خلاف رئیس‌جمهور آمریکا خواستار حفظ برجام شده‌اند، اما در عین‌حال تصریح کرده‌اند که برجام بایستی بازنگری شود و ممانعت از برنامه موشکی رژیم و ممانعت از صدور تروریسم و دخالتهای جنگ‌افروزانه رژیم در کشورهای منطقه هم بایستی در آن وارد شود. چگونگی برخورد با این تحولات به موضوع جنگ و دعوای جدیدی بین دو باند حاکم تبدیل شده است.
شبکه خبر تلویزیون آخوندی 2آبان
مجری: «همنوایی وزیر خارجه سعودی‌ها با مقامات آمریکا. عادل الجبیر که به لندن رفته، با حضور در اندیشکده چاتم هاوس گفت: ریاض از راهبرد جدید رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران کاملاً حمایت می‌کند.
وزیر خارجه سعودی هم‌چنین با تکرار صحبتهای مقامات آمریکایی در رابطه با برجام گفت: بازرسی‌ها از ایران باید تشدید شود و مراکز نظامی و اعلام نشده را نیز در بر بگیرد.
جبیر هم‌صدا با مقامات کاخ سفید که در پی افزودن بند یا تبصره‌های جدیدی به برجام هستند گفت: مسأله تاریخ انقضای توافق، حمایت از تروریسم و موشکهای بالستیک هم باید حل شود.
جبیر دو روز پیش نیز در دیدار با همتای آمریکایی خود در ریاض از سخنان ضدایرانی ترامپ استقبال کرده بود.»
خبرگزاری  سپاه پاسداران  (فارس) به‌نقل از رویتر ـ 3آبان:
«طرح جدید سنا در پاسخ به عدم تأیید پایبندی ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ، محدودیتهای شدید را بر توافق هسته‌یی اعمال خواهد کرد؛ از جمله این‌که اگر ایران موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک آزمایش کند و یا این‌که به بازرسان برای بازدید از هر مکانی اجازه بازدید ندهد تحریمها بازگردانده خواهد شد.»
باند خامنه‌ای سیاست اروپا درباره برجام را یک تقسیم نقش بین اروپا و آمریکا برای به تسلیم و عقب‌نشینی واداشتن رژیم می‌دانند و باند روحانی و شرکا آن را فرصتی برای نجات از بن‌بست و مخمصة مرگباری که رژیم در آن افتاده می‌بینند:
شبکه خبر تلویزیون آخوندی 2آبان
مجری: «دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه گفت اگر اروپا خواهان حفظ برجام است با آمریکا صحبت کند، نه با ما. محمدجواد لاریجانی در حاشیه جلسه ستاد حقوق‌بشر افزود، ما در برجام 4+1نداریم و توافق با 5+1شده است.
لاریجانی گفت ایران پای تعهدات خود تا این لحظه‌ ایستاده و تخلفی هم نکرده است. اما اروپاییها چشمانشان را بر روی تخلفات آمریکا بسته‌اند.»
سرمقاله روزنامه حکومتی رسالت «چه باید کرد؟» - 3آبان
«کمتر از یک هفته دیگر آمریکایی‌ها می‌روند دنبال اعمال و اجرای «مادر تحریم ها». آنها از برجام عبور کرده و یک صورت حساب جدید روی میز مذاکره گذاشته‌اند که وقیحانه‌تر از درخواست‌ های آنها در مذاکرات برجام است؛
با این خیزی که آمریکایی‌ها در پسابرجام برداشته‌اند می‌شود پیش‌بینی کرد برنامه واشینگتن در 10سال آینده این است که ارتش ایران حتی برای دفاع از خود و برای حمل و استفاده از یک کلت باید از آمریکایی‌ها مجوز بگیرد.
دولت آمریکا رسماً اعلام کرده است نه برجام بلکه هیچ قرارداد بین‌المللی را به‌رسمیت نمی‌شناسد. پس تکلیف ما با آمریکایی‌ها روشن است، با اروپایی‌ها هم که یا سکوت کرده‌اند یا با بدعهدی آمریکایی‌ها همراهی می‌کنند، روشن است. پس چه چیز تاکنون مانع آن شده است که دولت و مجلس به شرح وظایفی که در شروط پذیرش برجام نوشته شده عمل نکنند؟
سرمقاله روزنامه حکومتی مردم‌سالاری-3آبان
‌سرمقاله روزنامه حکومتی مردم‌سالاری با عنوان «برجام و کم تدبیران پرهزینه» از جمله می‌نویسد:
«متوجه باشیم که اتحادیه اروپا در حفظ کامل برجام، نه سمت ایران است و نه سمت آمریکا بلکه در بدو امر، در پی منافع و مصالح خودش است که دفاع بی‌چون و چرایی از حفظ بی‌کم و کاست برجام می‌کند...
هنر ما باید دوست را دوست‌تر کردن، بی‌تفاوت را دوست کردن و دشمن را رام کردن باشد. دشمن‌تراشی یا دشمن‌افزایی که هنر نیست. آیا تاکنون سراغ داریم که مقام معظم رهبری، اتحادیه اروپا را به صراحت دشمن اعلام کنند؟! پس با چه هدفی، برخی اشخاص و نحله‌های فکری در چنین میدانی سیر و سیاحت می‌کنند و در تلاشند تا به دیگران این انگاره خطا را بقبولانند؟! اتحادیه اروپا اگر دوست نیست‌ ، دشمن هم نیست... اتحادیه اروپا در حفظ برجام، مواضع بسیار خوبی را اتخاذ کرده است اما از سر مصالح خودش که برای ما هم این مواضع قابل‌قبول است».

No comments:

Post a Comment