Friday, April 27, 2018

مروری بر رسانه‌های حکومتی – پنجشنبه ششم اردیبهشت 97مروری بر رسانه‌های حکومتی – پنجشنبه ششم اردیبهشت 97

برجام و مواضع مقامات و مهره‌های رژیم در کنار تحولات جهانی مهمترین عنوانهای روزنامه‌های حکومتی در روز پنجشنبه ششم اردیبهشت است. البته اگر از تکرار تیتر « فلسفه باید در حوزه‌های علمیه قم و تهران رواج پیدا کند» مربوط به خامنه‌ای بگذریم. در روزنامه‌های باند خامنه‌ای موضوع تحولات برجام از یک سو ابراز نگرانی است و از سوی دیگر دود و دم و حملات باندی به روحانی و دولتش:
افکار: رضا نجفی: آمریکا برای هیچ توافقی قابل اعتماد نیست
جوان: آخرین دلواپس برجام – اولین مدافع برجام که «بی اعتمادی به آمریکا» را جدی نگرفت حالا بسیار نگران تر از همه به سرنوشت برجام می‌نگرد و خطاب به غربیها می‌گوید باید برجام را همین گونه بپذیرید یا با همه آن خدا حافظی کنید.
جوان:  ماکرون پیشنهاد کرد ترامپ انعطاف نشان داد؛ اروپا و آمریکا به‌دنبال برجام های موازی بدون ایران
خراسان:  پس از دست رد روسیه و چین به توافق اولیه اروپا و آمریکا رقم خورد؛ پاسخ تند ایران به بازی جدید اروپا
رسالت: شمخانی: توافق آمریکا و اروپا در مورد آینده برجام بی‌اعتبار است
سیاست روز: شمخانی: مذاکره مجدد در مورد پایان دوره محدودیت هسته‌یی یعنی نابودی برجام
عصر ایرانیان: ظریف در واکنش به تحرکات واشینگتن هشدار داد: خروج از ان پی تی جدی است
فرهیختگان: ترامپ ستونهای خالی طرح ماکرون را پر می‌کند
قدس:  شمخانی: به سازمان انرژی اتمی آماده‌باش داده‌ایم
کیهان: تیر خلاص به توهم خوش خیال‌ها /ماکرون: حفظ برجام به شرط حذف موشک
وطن امروز: اروپا زانو زد؛ رئیس‌جمهور فرانسه شرط‌‌های رئیس‌جمهور آمریکا برای عدم خروج رسمی از برجام را پذیرفت

در روزنامه‌های باند روحانی و همسو با او تحولات حول برجام در دیدار ماکرون و ترامپ با ضد و نقیض گویی همراه است. از یک سو شرایط را خطیر توصیف کرده و غيرمستقیم توصیه به زهرخوران کردهاند و از سوی دیگر شرایط را به نفع نظام و علیه آمریکا توصیف کرده‌اند:
آرمان: ایران و انتخابی دشوار
جهان صنعت: ایران می‌تواند نگرانی اروپایی‌ها را رفع کند
آفتاب یزد: روحانی خطاب به اروپا: از جیب خود خرج کنید
ابتکار:  پیام تند روحانی به ترامپ از تبریز
ابرار: ماکرون پس از گفت‌وگو با ترامپ: میتوانیم به توافق جدیدی در مورد ایران دست‌یابیم
ایران:  در واکنش به شایعه توافق جدید اروپا با آمریکا شکل گرفته است: جبهه واحد در حمایت از برجام
جهان صنعت: وقتی ماکرون و ترامپ خیلی رفیق می شوند؛ چرخش برجامی رئيس‌جمهور فرانسه
جمهوری اسلامی: فشار جامعه جهانی به ترامپ برای اجرای تعهدات برجامی
دنیای اقتصاد:  رسانه‌های نزدیک به ترامپ خبر دادند؛ قرائن جدید به نفع برجام

در روزنامه‌های باند روحانی و متحدانش با یادآوری وضعیت بغرنج نظام تلویحا توصیه به پاسخگویی به خواسته‌های اروپا، یعنی تمکین به خواسته‌های آمریکا کرده‌اند:
آرمان: علی خرم:‌ما الآن می‌بینیم همان سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان نسبت به این‌که بتوانند با سفر به آمریکا بر روی دونالد ترامپ مؤثر باشند و او را قانع کنند، دارند تلاش و فعالیت می‌کنند. تلاشی در جهت این‌که به صلاح امنیت بین‌الملل است که آمریکا از توافق هسته‌یی خارج نشود. در پایان ملاقات آقای امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ ملاحظه کردیم که دونالد ترامپ پیشنهاد آقای ماکرون را نپذیرفت
ماکرون در سخنرانی خود در کنگره آمریکا به صراحت گفت که فرانسه از توافق هسته‌یی خارج نمی‌شود اما نسبت به این‌که ایران به سلاح‌ هسته‌یی دست پیدا نکند هم توافق داریم. مشابه همین موضع را احتمالاً آلمان و بریتانیا هم خواهند گرفت و سعی می‌کنند که اعضای کنگره را با خود همراه کنند که به دونالد ترامپ تجویز کنند نباید از توافق هسته‌یی خارج شود.
اما در تحت این شرایط می‌توان گفت که تصمیم سختی جلوی پای ایران، آمریکا و اروپا قرار دارد. تصمیمی که هر کدام از این بازیگران انتخاب کنند، می‌تواند آثار و تبعاتی برای جهان داشته باشد.
برای کشور ما شاید سخت‌ترین تصمیم باشد زیرا که اگر یک طرف این قضیه این باشد که توافق هسته‌یی بخواهد نقض شود و حقوق ایران در این توافق کاهش یابد و ایران به آن تن در دهد، در این صورت دیگر این توافق، توافق هسته‌یی قبلی نیست و اگر ایران بخواهد متقابلاً از حقوق خودش استفاده کند و از این توافق هسته‌یی بیرون بیاید، آثار و تبعات قابل احتساب نیستند و از این نظر تصمیم سختی است که مسئولان باید با حساب و کتاب و احتیاط بسیار و با در نظر گرفتن نگاه و انتخاب مردم صورت دهند که شرایط برای مردم ایران که دوران سخت گذشته را طی کرده‌اند و الآن هم از نظر اقتصادی مشکلات متعددی برای آنها وجود دارد، بدتر نشود. ایران باید حساب همه این عوامل را بکند و انتخاب خود را صورت دهد. در اینجا همه باید عاقلانه بیندیشند.

آرمان:‌ برجام و تداوم بلاتکلیفی
فریدون مجلسی: به نظر می‌رسد دیدارهای امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و رایزنی سایر اعضای در توافق با دونالد ترامپ نتیجه بخش خواهد بود و آمریکا در توافق باقی و در نهایت برجام حفظ خواهد شد. اما این ظاهر ماجراست. زیرا ممکن است با توجه به سیاستهای گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا باز هم بخواهد همان موضع گذشته یعنی بی‌توجهی نسبت به برجام و بلاتکلیف گذاشتن توافق را در پیش بگیرد.
به هر روی آمریکا در برجام خواهد ماند. زیرا بحران کره شمالی نیز مطرح است.
اگر با خروج از توافق، برجام را نقض کند، در واقع امضای آمریکا را در پای توافق‌های بین‌المللی بی‌اعتبار کرده است. در این صورت چگونه می‌خواهد با کره شمالی توافق کند و این موافقت‌نامه چه اعتباری خواهد داشت؟
این موارد مسائلی است که آمریکا باید آن را در نظر بگیرد. در مقابل مسائل مورد مناقشه غرب با ایران هم مطرح است و تا زمانی که شرایط به همین شکل باشد، مناقشه وجود خواهد داشت. باید توجه داشت که در برخی لایه‌های سیاسی می‌توان رگه‌هایی از نوع نگاه دوران آقای احمدی‌نژاد را دید. رفتاری که به آسانی منجر به صدور شش قطعنامه ظالمانه شورای امنیت علیه کشور شد. اگر‌چه با دیپلوماسی دقیق این قطعنامه‌ها لغو شد اما باید همان روحیه را داشت و در عین ثبات از همه امکانات و ظرفیتها استفاده کرد.

شرق: اعتماد: سقوط اروپا در آغوش ترامپ
علی خرم:
اما نمی‌توان گفت که ماکرون موفق شده است در تمام زمینه‌های مورد نظرش ترامپ را قانع کند. ماکرون خودش پیش از سفر به آمريکا پیش‌بینی کرده بود که نتواند در برخی از مسائل ترامپ را قانع کند. امروز که کره شمالی بعد از نزدیک به یک سال درشت‌گویی و ژست‌های قلدرمآبانه از سوی رئيس‌جمهور آمريکا، دست کم در ظاهر با خواسته ترامپ کنار آمده است، باعث شده تا رئيس‌جمهور آمريکا اعتماد به‌نفس بیشتری در رفتار و رویه خود پیدا کند. مشخص است که ترامپ تصمیم خود را گرفته است، تغییرات و تحولات دولت آمريکا و انتصاب افراد تندرو و افراطی در پست‌های حساس سیاست خارجی نشان می‌دهد که او مصمم است که برنامه مورد نظر خود را اجرایی کند.
اروپایی‌ها تصور می‌کردند در چنین شرایطی با ایجاد احساس پذیرش جمعی برای ترامپ، می‌توانند احساسات او را کنترل و عملکرد او را رقیق کنند. اما برخلاف پیش‌بینی طرف‌های اروپایی از مجموعه شرایط اینگونه بر می‌آید که ترامپ احساس کرده که در جایگاه قدرتمندتری نسبت به گذشته قرار گرفته است و حاضر نیست که با استدلال‌های اروپایی برای ماندن در برجام قانع شود.
در برابر این دیدگاه که مأموریت امانوئل ماکرون، قانع کردن ترامپ برای ماندن در برجام بود و قرار بود در دیدار با ترامپ، تمام سناریوهای خروج احتمالی آمريکا از برجام را برای او حلاجی کند، باید این دیدگاه را هم در نظر گرفت که ترامپ توانسته‌ باشد برنامه‌های خود را برای رئيس‌جمهور فرانسه حلاجی کند و او را قانع کرده‌ باشد تا با برنامه واشینگتن همراه شود.
در چنین شرایطی، اگر تصور کنیم که احتمال اقناع طرف‌های اروپایی برای همراهی با ترامپ بر علیه ایران وجود داشته‌باشد، دستگاه سیاست خارجی ما در شرایط سختی قرار می‌گیرد، چرا که به اندازه کافی برای استفاده از اهرم اروپایی‌ها و تثبیت موضع خود از طریق این اهرم تلاش نکرده‌ایم. من تصور می‌کنم که برخی از فرصتها را برای تثبیت کردن اروپا در کفه ترازوی ایران در برجام از دست داده‌ایم یا به کفایت هوشمندانه از آنها استفاده نکرده‌ایم، به‌خصوص با توجه به سفرهای اخیر وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا به تهران که می‌توانست بهره‌برداریهای بیشتری از آن کرد.

در روزنامه‌های باند خامنه‌ای ابراز نگرانی از پیامدهای منطقه‌یی توافق اروپا با ترامپ دیده می‌شود:
وطن امروز: ». ترامپ از کشورهای ثروتمند غرب آسیا خواست کمک‌شان را برای دوران پس از شکست داعش در سوریه افزایش دهند تا ایران از مزایای خروج این گروه تروریستی از سوریه منتفع نشود. ترامپ افزود: آن فراهم کردن شرایط برای رسیدن به راه‌حلی سیاسی جهت مهار ایران در منطقه، یعنی در یمن، سوریه، عراق و لبنان است. در این موضوعات دیدگاه ما عوض نشده است.
کیهان: ترامپ همچنین درباره برجام به انتقاد از دولتهای گذشته آمریکا پرداخت و گفت:کاری که آنها باید می‌کردند این بود که باید سوریه را در این توافق می‌گنجاندند. باید توافقی می‌کردند که یمن، سوریه و سایر بخش‌های خاورمیانه که ایران در آنها حضور دارد را پوشش می‌داد.

روزنامه‌های باند ولی‌فقیه ارتجاع، در واکنش به مذاکرات ماکرون ـ ترامپ از یک‌سو ابراز نگرانی کرده و از سوی دیگر باند روحانی را مسبب این وضعیت دانسته اند:
سیاست روز: کدخدا و باز هم کدخدا
وقتی کدخدا یکیست و هدف آن کدخدا نیز ۴۰سال است که سرنگون سازی انقلاب و استقلال ملت ایران و تبدیلش به یک سرسپرده عنوان شده، پس از همین الآن باید عطای مذاکره پیرامون منطقه را به لقایش بخشید و خود را گرفتاری بازی نکرد که نهایتش رسیدن به مذاکره با کدخدایی است که نابودی ایران، رویای هر روز شب آن است.
وطن امروز: سفر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به آمریکا که برای بانیان برجام در ایران به‌مثابه آخرین بارقه‌‌های امید برای جلوگیری از خروج آمریکا از برجام بود، حالا به یک نشانه بزرگ برای پایان یافته دانستن برجام تبدیل شده است... به اعتقاد کارشناسان این مواضع اروپا و آمریکا به‌معنای همان پاره شدن برجام است، چرا که اکنون دیگر برجام به‌عنوان یک سند بین‌المللی نه موضوعیت دارد و نه به‌عنوان مبنای اقدامات طرفین قرار گرفته است. ضمن این‌که حالا ماهیت این توافق نیز تغییر کرده است و صرفاً در حال تبدیل شدن به جزیی کوچک از یک مجموعه بزرگ مطالبات است. این برای ایران به‌معنای پایان یافتن برجام است... اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی و همچنین واکنش مقامات ایرانی چشم‌انداز مشخصی را از برجام پیش رو قرار داده است. به نظر نمی‌رسد از فرمول فعلی حتی ایده «ادامه برجام با اروپا منهای آمریکا» نیز مقبول باشد، چرا که اروپا در عمل سیاست‌‌های خود در قبال ایران را با شروط دونالد ترامپ منطبق کرده است.
وطن امروز: شواهد و مستندات موجود نشان می‌دهد تروئیکای اروپایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، عملاً به همه درخواست‌های «دونالد ترامپ» درباره «تغییر توافق هسته‌ای» تن داده است. نتیجه یک سال معامله مشترک «امانوئل مکرون»، «ترزا می» و «آنگلا مرکل» با ترامپ بر سر برجام، پذیرش صریح تمام خواسته‌‌های رئیس‌جمهور ایالات متحده در قبال برجام بوده است. در این میان، اساساً اهمیتی ندارد که تروئیکای اروپایی نامی از «تغییر برجام» به میان نیاورده یا قصد دارد چنین اقدامی را در قالب «توافق ثانویه» صورت دهد. آنچه مهم است این‌که نه‌تنها برجام به‌صورت مشترک از سوی آمریکا و اروپا نقض شده، بلکه ماهیت این سند حقوقی نیز تحت تاثیر یک معامله سیاسی چهارجانبه، تغییر یافته است... بدون شک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، هر گونه رسمیت بخشیدن به توافق مشترک ایالات متحده آمریکا و اروپا بر سر برجام، به‌مثابه تکمیل بازی واشینگتن در اعمال خواسته‌‌های خود به تروئیکای اروپایی خواهد بود. هم‌اکنون زمان آن رسیده است تا جمهوری اسلامی ایران به همراه 2کشور چین و روسیه، ضمن به‌رسمیت نشناختن توافقات چهارجانبه شکل گرفته میان واشینگتن و اروپا، جبهه متحدی را در برابر غرب تشکیل دهند. هر اندازه در این موضوع تعلل شود، به‌واسطه تبلیغات سیاسی و پروپاگاندای رسانه‌‌های غربی و فرافکنی مشترک مقامات آمریکایی و اروپایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، مقابله با این روند سخت‌‌‌‌‌‌تر خواهد شد؛ موضوعی که دستگاه دیپلوماسی و سیاست خارجی کشورمان باید در این برهه حساس و تعیین‌کننده، آن را درک کند؛ البته بدون «گفتاردرمانی» و در عمل!
کیهان: اساساً موضع ترامپ این است که چرا امتیازگیری از ایران کم بوده و چرا محدودیت‌های برجام تاریخ انقضاء دارد و چرا صرفاً مربوط به حوزه هسته‌یی است.
کارشناسان معتقدند که تهدیدهای مکرر ترامپ به خروج از برجام نوعی گران فروختن یک توافق تقریباً مفت برای ایران است تا در شرایطی که سودی از آن نبرده و همه ضررهای احتمالی را هم به جان خریده، اما باز هم مهم‌ترین مدافع توافقنامه خودش باشد!
اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه به هیچ عنوان تازگی نداشت. در ماههای اخیر سران انگلیس، آلمان و فرانسه همنوا با ترامپ و سران رژیم صهیونیستی بارها اعلام کرده‌اند که در پی حفظ برجام به شرط حذف توانایی موشکی و قدرت منطقه‌یی ایران هستند.
اما دو جریان سهل اندیش و مأموریت دار در ایران، هیچ‌گاه به این اظهارات توجه نمی‌کردند. مدعیان اصلاحات در ماههای اخیر با تیترهایی هم‌چون «اروپا،آمریکا نیست»، «اروپا علیه تکروی ترامپ»، «اروپا برای حمایت از برجام جبهه واحد تشکیل می‌دهد»، «هشدار برجامی سران 28کشور اروپایی به ترامپ» و... مدعی بودند که برای در امان ماندن از تهدید آمریکا باید به اروپایی‌ها امید بست... این در حالی است که مقامات ارشد دولت روحانی پیش از این تأکید کرده بودند که «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است»! و «ما به مذاکره با آمریکا خوش‌بین هستیم»!
روزنامه زنجیره‌یی آفتاب یزد- مهر 96- در تیتر و عکسی بزرگ از موگرینی نوشته بود: «هرچه تهران بگوید؛ موضعگیری صریح اتحادیه اروپا در خصوص طرح برجام ثانویه و هر گونه مذاکره پسابرجامی.»
تیتر تأمل برانگیز «هر چه تهران بگوید» در حالی توسط مدعیان اصلاحات منتشر شد که کمیسیون مشترک برجام به ریاست موگرینی تاکنون حداقل در سه جلسه، در رفتاری مزورانه، اعتراض ایران درباره نقض برجام توسط آمریکا را وارد ندانسته و مدعی شده است که همه طرف‌های برجام از جمله آمریکا تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده‌اند!
تیتر روزنامه زنجیره‌یی آفتاب یزد با عنوان «هر چه تهران بگوید»-مهر 96- بسیار شبیه تیتر روزنامه زنجیره‌یی شرق با عنوان «امضای کری تضمین است؛ اطمینان تهران از اجرای برجام» در - دی ۹۴- است. در آن برهه نیز به‌رغم عهدشکنی‌های مستمر آمریکا در اجرای برجام، روزنامه‌های زنجیره‌یی و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی مدعی بودند که امضای وزیر خارجه آمریکا تضمین است!
در مجموع اظهارات ماکرون در خصوص «حفظ برجام به شرط حذف توانایی موشکی و قدرت منطقه‌یی ایران» تیر خلاص به توهم خوش خیال‌ها بود.
رسالت: خبرهای بدی از ادامه دشمنی آمریکا با ملت ایران و نیز تداوم خصومت سه دولت اروپایی در نقض برجام می‌رسد.
این تازهترین خبر از میوه برجامی است که در آستانه اعمال و اجرای تحریمهای جدید علیه ملت ایران از سوی دشمنان انقلاب مطرح می‌شود. دولت باید فکری برای این گستاخیها بکند. آمریکایی‌ها همان روز اول اجرای برجام در زمان اوباما، از برجام خارج شدند... اروپایی‌ها هم به تعهدات خود عمل نکردند...
طرف دیگر هم‌چنان نرخ تعهدات ما را بالا می‌برد بدون این‌که هزینه‌ای برای انجام تعهدات خود بپردازد. مفهوم این رویکرد آن است که با دستاورد «تقریباً هیچ» و «خسارت محض» روبه‌رو هستیم. رئیس‌جمهور و دستگاه دیپلوماسی کشور باید پاسخگوی این سرانجام تاریک و مبهم در کارنامه سیاست خارجی خود باشند... حرفهای ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا در خصوص مسائل منطقه، حرفهای خوبی نبود. صلح و آرامش چیزی نیست که با التماس آن را از دشمن گدایی کنیم. صلح و آرامش در سایه اقتدار ملی به دست می‌آید...
موضع منفعلانه ظریف در این نشست با موازین دیپلوماسی انقلابی و ظرفیتهای عظیم قدرتمندانه ایران در غرب آسیا، نمی‌خواند. وزیر خارجه باید در ادبیات خود در چنین نشستهایی تجدید نظر کند...
ما در پاسخ به بدعهدی و نقض عهد آمریکایی‌ها فقط یک جواب باید داشته باشیم؛ خروج از ان.پی.تی، والسلام!

جوان: زمزمه برجام‌های «2» و «3» این‌بار از آمريکا و اروپا
شکی نیست که اگر ماکرون به همراه مرکل و «می‌» بتوانند نظر ترامپ را تغییر بدهند تا او در 12می‌‌و برای چهارمین بار برجام را تأیید کند، این سه رو به ایران می‌کنند تا ایران را وارد دوری از مذاکرات کنند که مسیرش به توافقی جدید موازی با برجام می‌رسد. این به‌معنای شروع یک نزاع دیپلوماتیک با ایران است چرا که قبل از شروع این دور از مذاکرات دو مسأله بی‌جواب می‌ماند و اروپایی‌‌‌‌‌ها باید قبل از هر چیز پاسخ این دو مسأله را بدهند. مسأله نخست در وادار کردن آمريکا به انجام تعهداتش طبق برجام است که گویا اروپایی‌‌‌‌‌ها تاکنون سعی داشته‌اند به هر نحو که شده این مسأله را نادیده بگیرند.
مسأله دوم در فایده توافقی موازی با برجام است که اروپایی‌‌‌‌‌ها نمی‌توانند جوابی برای آن داشته باشند چرا که تجربه این دو سال از برجام نشان داده توافق با غربی‌‌‌‌‌ها فایده‌ای جز بدعهدی برای ایران نداشته و نمی‌توان نتیجه‌یی جز این برای توافق موازی با برجام در نظر گرفت.

جوان: ماکرون پیشنهاد کرد، ترامپ انعطاف نشان داد
یک روزنامه آمريکایی از سیگنال ترامپ برای توافق جدید با ایران خبر داد. ظاهراً ماکرون آشپز طرحی شده است که به زبان ساده هدفش حفظ برجام به همراه افزایش فشار‌‌‌‌ها بر ایران برای حقنه کردن شروط محدودیت‌زای جدید در حوزه هسته‌یی و دیگر حوزه‌‌‌‌ها با محوریت مسائل موشکی و منطقه‌یی به ایران است. محدودیتهایی که حاصل آن یک توافق تکمیلی بین آمريکا و اروپا خواهد بود و ظاهراً ایران در آن نقشی ندارد.

یک روزنامه باند خامنه‌ای با یادآوری شکستهای برجامی نظامی، با حمله به روحانی بحث عدم کفایت وی را غيرمستقیم پیش کشیده است:
وطن امروز: چند ماه پس از اجرایی شدن برجام بود که دیگر رئیس‌جمهور واژه «کلید» را تکرار نکرد! روحانی حتی در مناظرات اخیر ریاست‌جمهوری هم وقتی مشغول لوله کردن سیلوهای موشکی و 40سال تاریخ نظام بود، باز هم از «کلید» معروفش در سال 92 یک کلمه هم نگفت! جالب این‌که در آن مناظرات هیچ‌کدام از رقبای جناب روحانی هم از او در این زمینه سؤال نکردند! بعدتر گل‌واژه‌هایی چون آفتاب تابان برجام، ابر شتابان برجام، گشایش‌های روزانه برجام و... نیز مثل این‌که تاریخ مصرف‌شان از نظر روحانی تمام شده باشد، یکی‌یکی به‌خاطره‌ها پیوستند.
باید هنر جابه‌جایی کلمات و تغییر زمین بازی را هم به جمع مهارت‌های سخنوری حسن روحانی افزود. متأسفانه اما باید بگویم این فن شریف هم، در حل مسائل کشور کاربردی ندارد! بر این اساس ظاهراً باید فکر دیگری برای رتق و فتق امور کرد؛ باطناً اما اینگونه نیست! چرا که دولت و شخص رئیس‌جمهور ابداً چنین دیدگاهی نداشته و ندارند. حسن روحانی اتفاقاً از ابتدای سال 92 معتقد بوده است یگانه راه‌حل مسائل کشور همین حرف زدن است، آن هم نه با کسانی که هر فحش و فضیحتی می‌توان به آنها نسبت داد و اساساً شناسنامه ندارند(!) بلکه با بزرگانی که «کلید» دنیا دست‌شان است و «کدخدا» بوده، هستند و خواهند بود!
حالا اما همو نظر دیگری دارد و معتقد به منزوی کردن «کدخدا» است! و حتی معتقد است «آقااجازه‌ها» باید به کدخدا فشار بیاورند و صدالبته با ثبت چرخشی تاریخی در روابط بین‌الملل، در تیم ما نام‌نویسی کرده، روبه‌روی کدخدا صف‌آرایی هم بکنند!
«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات در توضیح نحوه فعالیت روزانه روحانی و خستگی‌های او گفته بود: «روحانی در مقایسه با همه روسای‌ جمهوری پیشین بعد از انقلاب، چه آنهایی که همانند بنی‌صدر عزل شدند و چه آنهایی که همانند رجایی شهید شدند و چه بقیه که بودند، وقت برای دولت نمی‌گذارد. می‌گویند او از ساعت 9:30صبح تا 19سر کار است! این را تردید ندارم و یکی از اعتراضات و انتقاداتی است که دوستان روحانی به او دارند. ناطق‌نوری در همین زمینه به روحانی اعتراض کرده و گفته: من که الآن فقط یک حوزه علمیه در لواسان دارم، از ساعت 6:30صبح آنجا حاضر می‌شوم و شما باید کمی زودتر بروید و به سخن وزرای‌تان گوش کنید!» ناصری در ادامه گفته بود: «رئیس‌جمهور حوزه‌های کلیدی کشور را شوخی گرفته است».

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه ارتجاع با پیش کشیدن بحث مأمور زن نیروی انتظامی بر ضرورت سرکوب به بهانه آخوند‌ساخته بد حجابی تأکید کرده و با تقدیر از مأمور زن نیروی انتظامی که انتشار تصاویرش هنگام حمله به یک دختر جوان واکنشهای گسترده‌یی برانگیخته و مهره‌های دولتی را در وحشت از واکنش مردم ناگزیر به غلط کردن گویی کرده بود، از نیروهای سرکوبگر حمایت کرده‌اند. یک نمونه در ارگان خامنه‌ای:
کیهان: حسین شریعتمداری: البته‌ که باید مشکی پوشید!(یادداشت روز)
روز سه‌شنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی یکی از نمایندگان علیه تذکر پلیس به زنی که کشف حجاب کرده بود سخن گفته و اظهار داشت:
از برخورد مأمور ناجا با فردی مسلمان اگر نگوییم دق کنیم که بمیریم، ولی باید حداقل مشکی بپوشیم»!
البته که باید مشکی پوشید اما، نه جنابعالی و برخی دیگر از همفکرانتان! بلکه ملت مسلمان ایران باید در عزای ستمی که امثال شما با نادیده گرفتن احکام قطعی اسلام و نص صریح قوانین کشور مرتکب می‌شوید، مشکی بپوشند!
 مأمور پلیس به وظیفه قانونی خود عمل کرده و در مقابل گناه بزرگ و مجرمانه کشف حجاب ایستاده است. ولی برخی از نمایندگان که به این پلیس وظیفه‌شناس اعتراض می‌کنند، رسماًً سوگند یاد کرده‌اند که حافظ احکام اسلام و قوانین نظام باشند... بدیهی است که نمایندگان معترض در پی آن نیستند و نمی‌توانند کشف حجاب و فحاشی به پلیس در حال انجام وظیفه را جرم ندانند. بنابراین فقط دو حالت قابل تصور است، اول آن که خدای نخواسته سوگند دروغ خورده‌اند! و دوم این‌که به سوگند خود وفادار نبوده‌اند! و در هر دو حالت وظیفه رسمی نمایندگی خود را زیر پا گذاشته‌اند و مستوجب مجازات هستند! و از سوی دیگر آن پلیس وظیفه‌شناس باید مورد تقدیر و تشویق قرار بگیرد، و این تقدیر، الزاماً بایستی آشکارا و در میدان دید ملت باشد. کما این‌که توبیخ نمایندگان متخلف نیز نباید پنهانی صورت بپذیرد.
و بالاخره، ایستادگی فرمانده محترم نیروی انتظامی در برابر هیاهوی غوغاسالاران و تأکید ایشان بر حمایت قاطع از پلیس وظیفه‌شناس این نیرو در خور تقدیر است

روزنامه ارگان دولت روحانی به ماهیت فیگورهای «تعامل باجهان» از سوی نظام آخوندی اذعان کرده است:
ایران: سرمقاله: رمزگشایی از ادبیات برجامی روحانی
لحن تهاجمی آقای روحانی و ديپلوماتهای دولت درست در امتداد و ادامه همان لحن آرام و مسالمت‌جوی دوران مذاکرات برجام است...در آن شرایط طرف مقابل و خصوصاً آمريکا خود را مشتاق رسیدن به یک راه‌حل مشترک و البته وفادار به توافق‌ها و تعهدها نشان می‌داد. هر چند در داخل اعتماد چندانی به این وفاداری وجود نداشت اما جمهوری اسلامی ایران می‌بایست در آن مقطع تاریخی خود را عنصری طرفدار گفتگو و صلح نشان دهد و این یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که ما را به‌رغم بسیاری از تردیدها پای میز مذاکره برد.

سایر عنوانهای روزنامه‌های حکومتی بازتاب بحرانهای دیگر نظام است:
آفتاب یزد: مشارکت ایران و روسیه برای فیلتر تلگرام؟
آفتاب یزد:  تقی آزاد ارمکی: با پیر شدگی اصلاح طلبی و اصول‌گرایی مواجهیم
ابرار: یک نماینده: چرا با فسادهای موجود در بدنه کشور مقابله نمی‌شود
اقتصادملی: مدیرعامل بیمه ایران: زنگ خطر ورشکستگی بیمه‌ها
تجارت: داده‌های آماری حاکی است؛ یک بام و دو هوای نرخ تورم


تهران #قیام_دیماه#اعتصاب #تظاهرات_سراسری #قیام سراسری  #اتحاد #آزادی#ما براندازیم  #آ#ايران 

مطالب مارا درتو ئیتر بنام @ bahareazady ودر وبلاک خط سرخ مقاومت  دنبال کنید.

No comments:

Post a Comment