Friday, April 20, 2018

ایران - بحرانهای رژیم : افزایش تنش‌ آبی در چهار استان ایران
افزایش تنش‌ آبی در چهار استان ایران

صدها نفر از مردم شهر «سامان» در استان چهار محال بختیاری در اعتراض به طرح‌های انتقال آب «زاینده‌رود» تجمع کردند که نشان از افزایش تنش‌های آبی در چهار استان مرکزی ایران دارد.
این تجمع روز سه‌شنبه انجام شده و معترضان شعار می‌دادند که «این جا چهار محاله، بردن آب محاله»٬ «استان ما سرچشمه‌اس، اما همیشه تشنه‌اس» و  «ما که صنعت نداریم، نون از کجا بیاریم.»
سرشاخه تعدادی از رودخانه‌های مهم فلات مرکزی و جنوب ایران مانند «زاینده‌رود» و «کارون» در چهارمحال و بختیاری است که اجرای طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای از این استان به استان اصفهان و نحوه اجرای این طرح‌ها، با اعتراض گروهی از ساکنان این استان مواجه شده است.

براساس طرحی به نام « تونل بهشت‌آباد» و «تونل گلاب» قرار است که انتقال آب از استان چهار محال و بختیاری به استان اصفهان و یزد انجام شود. در صورت عملیاتی شدن این طرح، سالانه حدود یک میلیارد مترمکعب آب از این منطقه به مناطق مذکور منتقل خواهد شد.در حال حاضر پروژه احداث تونل «گلاب ۲» در وزارت نیرو متوقف شده٬ اما استانداری اصفهان با پیگیری به دنبال ادامه ساخت این تونل است. دلیلش هم کم‌آبی اصفهان و خشک شدن «زاینده‌رود» است.معترضان هم به دستور مستقیم وزارت نیرو برای توقف این طرح تکیه می‌کنند و معتقدند که استانداری اصفهان با ادامه پیگیری این طرح، کاری غیرقانونی انجام می‌دهد. معترضان همچنین می‌گویند احداث این دو تونل استان‌های چهارمحال بختیاری و خوزستان را به «خشکستان» تبدیل خواهد کرد.چهار محال بختیاری٬ اصفهان٬ یزد و خوزستان چهار استانی هستند که طرح انتقال آب رودخانه‌های «کارون» و «زاینده‌رود» در این استان‌ها با اعتراض گروهی از ساکنان آنها مواجه شده است.

#تهران #قیام_دیماه#اعتصاب #تظاهرات_سراسری #قیام سراسری  #اتحاد #آزادی#ما براندازیم  #آ#ايران 

مطالب مارا درتو ئیتر بنام @ bahareazady ودر وبلاک خط سرخ مقاومت  دنبال کنید.

No comments:

Post a Comment