Sunday, August 26, 2018

بسته اروپایی، هیاهو برای هیچ!بسته اروپایی، هیاهو برای هیچ!
روز ۱۸اردیبهشت ۹۷ رئیس‌جمهور آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد. به فاصله کمی آخوند روحانی به صحنه آمد و گفت رژیم در برجام می‌ماند مشروط به این‌که اروپا بسته حمایتی قوی از برجام ارائه دهد. چشم‌به‌راهی برای بسته اروپایی در این مدت نمودی از بن‌بست حاکمیت در باتلاق برجام بود. روز ۳۰تیر ۹۷ خامنه‌ای به صحنه آمد و بعد از تعیین شروطی اجازه ادامه مذاکره با کشورهای اروپایی عضو برجام را داد. بالاخره روز گذشته بعد از ماهها دوندگی وزارت‌خارجه در اروپا، بسته اروپایی هم از راه رسید.  روز دوم شهریور موگرینی، رئیس روابط خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد اتحادیه اروپا یک کمک ۱۸میلیون یورویی به ایران اعطا می‌کند که البته موارد مصرف آن را هم خودش مشخص کرده است.
در بسته اتحادیه اروپا خبری از تضمین خرید نفت و تسهیل امور بانکی نبود و رسانه‌های حکومتی به‌نقل از رویتر نوشتند: «اتحادیه اروپا این مبلغ را برای جبران تاثیرات تحریم‌های مجدد آمریکا پرداخت می‌کند»، اما واکنش‌ها در حاکمیت آخوندی ضدونقیض است.
کیهان خامنه‌ای ۳شهریور ۹۷ نوشت: «بسته ۱۸میلیون یورویی اروپا برای تحقیر ایران!» و افزود: «کمیسیون اروپا در اقدامی تحقیرآمیز و همزمان با بی‌عملی در مقابل تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، ارائه بسته حمایتی ۱۸میلیون یورویی به ایران را تصویب کرد». کیهان خامنه‌ای در توضیح این تحقیر اذعان کرد کمیسیون اتحادیه اروپا حتی مصارف این مبلغ را هم برای رژیم مشخص کرده است.
اقدام حقارت‌بار بعدی در توضیح خبرگزاری سپاه پاسداران روشن می‌شود که نوشته است: «مرکز تجارت بین‌الملل، آژانس‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌هایی که همکاری نزدیک با همتایان ایرانی خود دارند این پروژه را اجرا می‌کنند».(خبرگزاری فارس ۱شهریور ۹۷) یعنی این‌که اتحادیه اروپا این پول را دست رژیم نخواهد داد.
روزنامه حکومتی قدس از باند خامنه‌ای هم در ۳شهریور ۹۷ نوشت: «آب‌نبات چوبی اروپا روی میز برجام».
در مقابل روزنامه حکومتی ایران ارگان دولت روحانی که وعده گشایش مراودات بانکی و خرید نفت توسط اتحادیه اروپا را داده بود و برای خالی نبودن عریضه مدعی شد که اروپا پذیرفته است «رفتاری متعهدانه نسبت به برجام داشته باشد» و «اتحادیه اروپا از طریق منابع مطلع اطلاع‌رسانی کرده» که «شبه سوئیفت» را در دست بررسی دارد، بلافاصله روشن می‌کند که «شبه سویفت» هم مشروط به پذیرش اف.ای.تی.اف از طرف رژیم است.(ایران ۳شهریور ۹۷)
سرانجام ظریف به صحنه آمد و با تناقض‌گویی از یک‌سو انتظار حکومت آخوندی از انجام تضمین فروش نفت و گردش مالی بانکی را تکرار کرد و از سوی دیگر تلویحا پذیرفت وعده نسیه مبلغ ۱۸میلیون یورو فعلاً نقدترین چیزی است که از بسته اروپایی نصیب آن شده است.
به این ترتیب کوه بسته اروپایی موش زایید و به‌رغم این‌که رسانه‌های باند روحانی می‌خواستند از نمد این بسته برای نظام کلاه اقتدار بدوزند و از آن به‌عنوان «پاتک جدید اروپا به آمریکا» یاد کردند. روزنامه رسالت ۴شهریور ۹۷ نوشت: «آنگلا مرکل ضمن رد سخنان "هایکو ماس" وزیر امور خارجه این کشور در خصوص حفظ برجام با ایجاد یک ساختار مالی مستقل از آمریکا اظهار داشت: «ما در موضوع نظام‌های مستقل پرداخت مشکلاتی در همکاری با ایران داریم، اما تردید نداریم که حفظ همکاری با آمریکا در زمینه امنیت بسیار مهم است». رسالت از سخنان صدراعظم آلمان نتیجه‌گیری کرد: «حفظ برجام از سوی اروپا در هاله‌ای از ابهام و تردید قرار دارد».
ملاحظه می‌شود که تبلیغات دولت آخوند حسن روحانی و باندش در زمینه بسته اروپایی تاکنون هیاهو و «تقریباً هیچ بوده است»‌ همان نتیجه‌‌ٔ «‌تقریبا هیچ» که دست‌آورد برجام برای نظام بود.
البته باید گفت نباید از حق گذشت که نتیجه برجام «‌تقریبا هیچ نبود» بلکه دست‌آورد آن پس از گذشت ۳سال به‌صورت بحرانهای حاد زیادی برای نظام بارز شده است.


مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ  مقاومت ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید

قیام سراسری مرداد 97 ما بر اندازیم#   تهران # قیام دیماه#  اعتصاب # تظاهرات#  سرنگونی #  اتحاد

No comments:

Post a Comment