Sunday, September 23, 2018

مروری به روزنامه های حکومتی یکشنبه اول مهر 97


مروری به  روزنامه های حکومتی یکشنبه اول مهر 97


حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز تیتر اول اغلب روزنامه‌های حکومتی است که با درج تصاویر مشابه به آن پرداخته‌اند و آمارهای ضد و نقیض از تعداد کشته‌ها داده‌اند. مثلاً روزنامه حکومتی آرمان در صفحه اول خودش از ۲۵کشته و ۶۹مجروح خبر داد ولی روزنامه حکومتی ابرار از ۲۹کشته و ۵۷زخمی خبر داده و روزنامه ابتکار از ۲۵کشته و ۶۰مجروح نوشته است.

دود و دم های روحانی در جریان سالگرد جنگ ضدمیهنی هم تیتر مشترک روزنامه هاست. «قدر موشک هایمان را می‌دانیم» یا «قدر موشکهایمان را بیش از گذشته می‌دانیم» تیتر انتخابی اغلب روزنامه از حرفهای روحانی است. که در روزنامه‌های آفتاب یزد، ابرار، بهار و جهان صنعت انعکاس یافته ست.

سفر روحانی به نیویورک، بحران اقتصادی و وضعیت مدارس در آغاز سال تحصیلی جدید از دیگر موضوعات روزنامه‌های امروز حکومتی است.

در روزنامه‌های باند خامنه‌ای حمله به مذاکره جویان در باند روحانی موضوع محوری مقالات مهم است.
کیهان خامنه‌ای نوشته است« در پُست‌برجام (بعد از پاره کردن برجام) فضاسازیهای عجیبی در داخل و خارج روی «پیشنهاد مذاکره مستقیم» ترامپ برای دیدار با آقای روحانی صورت گرفت،که به‌گفته دیوید پولوک مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکا «این پیشنهاد از پیش برنامه‌ریزی شده بود». آقای روحانی نیز در یکی از جلسات هیأت دولت برای عملی شدن این پیشنهاد، به ترامپ توصیه کرد «اگر می‌خواستید همدیگر را ببینیم... بیایید پل را دو مرتبه درست کنید»!. کیهان خامنه‌ای سپس برای روحانی خط‌ و نشان کشیده و نوشته است« باید منشور و دستور کار رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه در سازمان ملل، سخنان مستدل رهبر معظم انقلاب در ۲۸مرداد گذشته و همچنین هشدارهای قاطع ایشان در دیدار هیأت دولت باشد و مراقبت کنند که «اقدام نابجا»ی دیگری رخ ندهد که ترامپ نیز مثل اوباما جشن بگیرد!».

روزنامه‌های باند روحانی در مقابل سفر روحانی را در سمت مذاکره ارزیابی می‌کنند. آرمان در پاسخ به سؤال که بعد از مقاله روحانی در واشنگتن پست «امکان گفتوگوی روحانی و ترامپ وجود دارد یا خیر» پاسخ روحانی در سال ۹۲به سی.ان.ان را یادآوری کرده که گفته بود« آن یخی که شما می‌گویید به اعتقاد من تا حدی باز شده، فضا عوض شده، این فضا را مردم ایران به‌وجود آورده‌اند، یک فضای نو در روابط ملت ایران و جهان و امید و توقع ما این است که همه ملتها و دولتهای دیگر به ملت ایران پاسخ مثبت دهند».

روزنامه جهان صنعت همسو با باند روحانی نیز برای بهبود شرایط اقتصادی و رفع تحریمها نوشته است« جلسه‌یی که قرار است در شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شود، تفاوت بسیاری با موضوع مذاکره دارد؛ ایران باید تشخیص دهد که حضور‌ش در این شورا از نظر قانونی امکان‌پذیر است». این روزنامه در انتها افزود: « همه این موارد نشان می‌دهد که اگر ایران در دیپلوماسی سیاسی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل به موفقیت نائل شود، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که از نظر اقتصادی نیز شرایط از وضعیت کنونی بهتر شود».

No comments:

Post a Comment