Saturday, September 22, 2018

وزیر خارجه ایالات متحده: واشینگتن مستقیما علیه ایران وارد عمل خواهد شدوزیر خارجه ایالات متحده: واشینگتن مستقیما علیه ایران وارد عمل خواهد شدوزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه در هشدار شدید‌اللحنی به جمهوری اسلامی گفت هر حمله‌ای که ایران یا نیروهای نیابتی مورد حمایت تهران علیه آمریکا انجام دهند، واشینگتن مستقیما علیه ایران وارد عمل خواهد شد.
مایک پومپئو روز جمعه ۲۹ شهریور به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «ما به جمهوری اسلامی ایران گفته‌ایم که استفاده از نیروهای نیابتی برای حمله به منافع آمریکا مانع از واکنش ما علیه عامل اولیه [این حملات] نمی‌شود.»
وی افزود: «این یعنی ما نمی‌گذاریم استفاده ایران از نیروهای نیابتی علیه منافع آمریکا بی‌پاسخ بماند. مسئولیت این حوادث بر عهده ایران است.»
آقای پومپئو در ادامه در پاسخ به امکان استفاده آمریکا از گزینه نظامی علیه ایران تنها گفت: «آن‌ها [ایران] به پاسخگویی واداشته خواهند شد.»این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ایالات متحده ایران را مسئول حملات اخیر به مراکز آمریکایی در عراق دانسته است.
روز پنجشنبه ۲۹ شهریور هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن مقصر شناختن ایران در این حملات گفت: «از نظر ما ایران همچنان به عنوان عامل بی‌ثبات کننده در منطقه شناخته می‌شود. آن‌ها به تلاش برای حمله به دولت‌ها و افراد مختلف از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایتشان ادامه می‌دهند… واضح بگویم، اگر هر شهروند آمریکایی‌ جانش را [در این میان] از دست بدهد، ما آنها [ایران] را مسئول خواهیم شناخت.»
کاخ سفید نیز ۲۰ شهریورماه با اشاره به حملات اخیر در عراق که کنسولگری آمریکا در بصره و سفارتخانه این کشور در بغداد را نیز هدف گرفته بود، گفت: «ایران هیچ اقدامی برای جلوگیری از این حملات که شبه‌نظامیان مورد حمایتش در عراق انجام داده‌اند، نکرده است. این شبه‌نظامیان تحت حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی ایران هستند.»
وزارت خارجه جمهوری اسلامی ۲۱ شهریور این اظهارات مقامات آمریکا را «حيرت‌انگيز، تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه» خواند.
با این‌حال مایک پومپئو روز جمعه در گفت‌و‌گو با شبکه خبری سی‌ان‌ان ایران را «بزرگترین دولت حامی تروریسم» توصیف کرد و گفت: «آن‌ها به شبه‌نظامیان از جمله حزب‌الله لبنان، مکاتیب حزب‌الله و شبه‌نظامیان عراق تسلیحات می‌دهند. آن‌ها حوثی‌های یمن را مسلح می‌کنند و به پرتاب موشک علیه کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌پردازند.»
احتمالا مقصود آقای پومپئو از «مکاتیب حزب‌الله» گروه شیعه كتائب حزب الله در عراق است که گفته می‌شود ایران از آن پشتیبانی می‌کند.
آقای پومپئو تاکید کرد که اگر ایران مسئول مسلح کردن و آموزش دادن به این شبه‌نظامیان است، آمریکا نیز به دنبال منبع پرورش‌دهنده این گروه‌ها خواهد رفت.

مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت   ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید

پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات

سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور   #IranRegimeChange

No comments:

Post a Comment