۱۳۹۷ آبان ۵, شنبه

اپوزیسیون سوریه: اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند

اپوزیسیون سوریه: اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند


خبرگزاری آناتولی ترکیه از مسکو خبر داد، نصر حریری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه، در رأس قدرت ماندن بشار اسد به‌عنوان مسئول مرگ شمار زیادی از مردم سوریه را غیرقابل قبول اعلام کرد.

خبرگزاری آناتولی ۴آبان ۹۷نوشت: نصر حریری، رئیس هیأت مخالفان سوری در گفتگو با خبرنگاران در مسکو اعلام کرد که بشار اسد که سوریه را نابود کرده و مسئول مرگ شمار زیادی از مردم این کشور است نباید در رأس قدرت باقی بماند. او باید قدرت را در سوریه کنار بگذارد.
وی ضمن حمایت از موضع مشترک جامعه جهانی برای برقراری صلح در سوریه در چارچوب مصوبه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل، اظهار داشت: «دادن پاداش به این انسان (اسد) و خود را نماینده قانونی مردم سوریه دانستن او، قابل‌قبول نیست».
نصر حریری همچنین بر مخالفت خود با استمرار حضور نیروهای خارجی در سوریه و همچنین احترام به توافق های طرفهای مختلف با رژیم اسد، مشروط به این‌که به مردم این کشور آسیب نزند تأکید کرد.
حریری افزود: «در نشست آستانه - قزاقستان درباره سوریه شرکت خواهیم کرد. آخرین نشست در سوچی برپا شده بود. امکان دارد که نشست دیگری در نوامبر یا دسامبر برگزار شود. ما به‌عنوان گروه مخالف از تمام گامها در راستای راه‌حل سیاسی حمایت می‌کنیم».
اهداف قطعنامه ۲۲۵۴ شورایی امنیت ملل ‌متحد
گفتنی است که بر اساس قطعنامه شماره ۲۲۵۴ می‌بایست در سوریه دولتی انتقالی تشکیل شود تا اداره امور کشور را در دست گیرداین قطعنامه تأکید دارد که با تدوین قانون اساسی جدید برای سوریه راه برای اجرای انتخابات هموار می‌شودبا این انتخابات آینده سوریه بدون این‌که بشار اسد در آن نقشی داشته باشد مشخص خواهد شد.
نصر الحریری در دیدار با اعضای پارلمان دانمارک در مورد دیدگاههای هیأت بر سر راه‌حل سیاسی در سوریه گفته بود، آنها تلاش می‌کنند تا به راه‌حلی دست یابند که توسط آن بعد از آزادی از دیکتاتوری استبدادی اسد که تولیدکننده بنیادگرایی و تروریسم است خواسته‌های مردم سوریه برای ساختن دموکراسی، آزادی و شرافت انسانی تأمین شود.

حمایت از تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی برای سوریه
خاطر نشان می‌شود در مهر ماه گذشته، وزیران خارجه آمریکا، فرانسه، انگلستان، آلمان، عربستان، مصر و اردن با صدور بیانیه‌یی اعلام کردند از تشکیل فوری یک کمیته برای تدوین قانون اساسی سوریه حمایت می‌کنند و خواهان دریافت گزارش پیشرفت هستند.
در بیانیه وزارت‌خارجه فرانسه در این زمینه آمده است: حمایت از تشکیل این کمیته در جهت ارتقای تلاشهای سازمان ملل برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی برای منازعه سوریه بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است.
بیانیه وزیران خارجه مصر، فرانسه، آلمان، اردن، عربستان، انگلستان و آمریکا می‌افزاید: ما به قویترین صورت تأیید می‌کنیم که یک راه‌حل نظامی تنها به تشدید خطرناک و گسترده‌تر این بحران در منطقه و فراتر از آن کشیده می‌شود. بنا بر این ضروریست برای یک راه‌حل سیاسی همخوان با قطعنامه ۲۲۵۴شورای امنیت به جلو حرکت کرد.
این بیانیه افزود، ما از سازمان ملل می‌خواهیم هر چه سریع‌تر زمینه برای یک انتخابات آزاد تحت نظارت سازمان ملل در فضایی ایمن و بی‌طرف فراهم گردد.

بیشتر بخوانید:

مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت   ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید

پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات

سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور   #IranRegimeChange

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر