Tuesday, November 27, 2018

باز هم زلزله، زخم روی زخم کرمانشاهباز هم زلزله، زخم روی زخم کرمانشاه


بنا بر اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، استان کرمانشاه شامگاه یکشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) برای دومین بار در این روز با زلزله‌ای به قدرت ۴.۲ ریشتر تکان خورد. این زمین لرزه در ساعت ۲۱:۱۸:۴۹ یکشنبه شب در ۱۷ کیلومتری تازه آباد روی داد.
پیش از آن در ساعت ۱۴:۳۷ زمین‌ لرزۀ دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر حوالی تازه آباد شهرستان ثلاث باباجانی را تکان داده بود.
از زمان وقوع اولین زلزلۀ این روز، بیش از ۴۰ پس‌لرزه در شهرستان ثلاث باباجانی به ثبت رسیده و بنا بر آخرین گزارش‌ها شمار مصدومان زلزله‌های این روز به دست‌کم۲۸۷ نفر رسیده است.
هر دو زلزله در عمق ۸ کیلومتری زمین روی داده‌اند و بنا بر اعلام استاندار کرمانشاه، در اثر این حوادث حدود ۱۰۰۰ واحد مسکونی روستایی و شهری تخریب یا دچار خسارت شده‌اند.
به گفته استاندار کرمانشاه تیم‌های ارزیابی و امداد به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند زیرا انتظار می‌رود حجم تخریب در برخی از مناطق روستایی بالا باشد.
ایرنا به نقل از هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه اعلام کرد که در پی وقوق اولین زلزله «۱۰۱ واحد مسکونی روستایی صد درصد تخریب شد و ۲۵۰ واحد دیگر نیز خسارت دیده که باید تعمیر شوند... ۶۰۰ واحد مسکونی شهری نیز در اثر زلزله امروز در شهرستان‌های غربی استان بخصوص شهرستان ثلاث باباجانی دچار خسارت شده‌اند.»
ریزش کوه و قطع برق ۱۵ روستا از دیگر مشکلات روی داده در پی وقوع این دو زلزله بوده است.
ایرنا

زلزله در استان هرمزگان

صبح امروز زلزله دیگری نیز به بزرگی ۵.۷ در مقیاس ریشتر بخش‌هایی از استان هرمزگان را لرزاند. به دنبال این زلزله دو پس‌لرزه با شدت ۴.۷ ریشتر نیز به وقوع پیوست.
ارزیابی‌ها و گزارش‌های اولیه حاکی از این است که این زلزله تلفات جانی در پی نداشته است.

در حالی که یک سال بیشتر از زلزلهٔ فاجعه‌بار کرمانشاه نگذشته و در حالی که ویرانه‌های زلزله پارسال هم‌چنان برجاست و اکثر قاطع مردم زلزله‌زده در چادر، کپر یا کانکس روزگار می‌گذرانند و از کمترین امکانات زندگی محرومند، متأسفانه یک زلزلهٔ ۶ و ۴دهم ریشتری یکشنبه‌شب استان کرمانشاه را لرزاند و زخمی بر زخم سال گذشته که هنوز خون‌چکان است، وارد آمد.
هنوز از وضعیت زلزله‌زدگان روز ۴آذر اطلاعات کافی نداریم؛ اما وضعیت زلزله‌زدگان سال گذشته را تا حدودی از روی آنچه که در رسانه‌های خود رژیم و شبکه‌های اجتماعی منعکس شده، کم و بیش می‌دانیم.
تا آنجا که به ادعاهای روحانی و مقامهای دولت او برمی‌گردد، آنها ادعا می‌کنند که همهٔ زلزله‌زدگان نه تنها در شهرها بلکه در روستاها هم دارای خانه و زندگی هستند و کاری که صورت گرفته در تمام دنیا بی‌نظیر است. اینها عین حرفهای روحانی در تاریخ ۲۰آبانماه گذشته یعنی حدود د۲هفتهٔ پیش در جلسهٔ هیأت دولت است. توجه کنید: «خوشبختانه گزارشی که امشب در هیأت وزیران داده شد، بسیار دلگرم‌کننده بود. یعنی در طول این مدت، از آبان پارسال تا پایان شهریور امسال و اوایل مهر، در مناطق روستایی، تقریباً همه به خانه‌هایشان بازگشته‌اند و خانه‌ها بازسازی و مرمت شده است. این کار بسیار ارزشمندی بوده که انجام گرفته است... ما لازم است این یک سال تلاشهایی که شده، این تلاش برای مردم توضیح داده شود و ما این را حتی با کشورهای دیگر مقایسه کنیم و ببینیم وقتی در مناطقی از کشورهای پیشرفته زلزله می‌آید، وقتی این همه ساختمان، حدود ۱۰۰هزار ساختمان یا تخریب شده یا آسیب دیده یا نیاز به مرمت داشته که رقم بسیار بزرگی است و از این ۱۰۰هزار ساختمان، کار بازسازی بیش از ۷۰هزار ساختمان به اتمام رسیده است که این کار بسیار عظیم و بزرگی است».
اما واقعیت چیست؟ گوشه‌هایی از واقعیت را که چند روز پیش در تلویزیون رژیم پخش شده را بخوانید:
«بدون تعارف با مسئولان بازسازی و زلزله‌زدگان کرمانشاه
خبرنگار: شما چقدر خسارت دیدین تو این زلزله؟...
لوازم خونه‌تون کامل از بین رفته؟ آره هیچی نمونده.
یک مرد: «می‌آن اینجا از یک خونه‌ای که درست شده احداث شده، فیلم می‌گیرن اون یکی رو پخش می‌کنند».
واقعا نمی‌دانیم چه کار کنیم.
خبرنگار: «خانم؟؟ من سال پیش که اومدم...
«۵۰تومنو خدا شاهده ما فقط آهن خریدیم
یک زن: «همه کار خوابیده...
خب خودتون نگاه کنین نظاره‌گر باشین خب ما چه کار کنیم؟».

البته روشن است که واقعیت بسی دهشتناک‌تر از تصویری است که تلویزیون حکومتی نشان می‌دهد؛ بخش دیگری از این واقعیت هولناک را سایت حکومتی عصر ایران در جنگ باندی این‌چنین منعکس کرده است:
«باز هم زلزله؛ مثل مقتولی هستیم که منتظریم کار‌ آجین‌مان کنند
بعد از زلزله دیشب احتمالاً چند شماره حساب هم اعلام می‌شود و بعد همان شماره حساب‌ها جنجالی می‌شود».
این رسانهٔ حکومتی سپس می‌افزاید:‌ «ما فقط نگاه می‌کنیم، غصه می‌خوریم و فراموش می‌کنیم. بعد از زلزله سال گذشته کرمانشاه، چند روستا و شهر در برابر زلزله ایمن شد؟ چند خانه در برابر زلزله بازسازی شد؟
چند زلزله دیگر باید بیاید تا ما به فکر ایمن‌سازی شهرها و روستاهای خود باشیم؟ چند نفر باید زیر آوار بمیرند تا ما یادمان بیفتد که باید خانه‌هایی بسازیم که در برابر زلزله مقاوم باشد؟».


مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت   ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید

پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات

سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور   #IranRegimeChange

No comments:

Post a Comment