Tuesday, December 25, 2018

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۴دی ۹۷مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۴دی ۹۷
مهم‌ترین تیترهای روزنامه‌های امروز سه‌شنبه چهارم دیماه اختصاص دارد به مرگ آخوند شاهرودی سر دژخیم سابق قضاییه رژیم و رئیس مجمع تشخیص مصحلت همچنین دعوای درونی باندهای حاکم، بستهٔ اروپا و برجام، بحران اقتصادی، بودجه ۹۸و تناقض‌گویی در مورد خروج آمریکا از سوریه.
با دعواهای درونی نظام در روزنامه‌ها شروع می‌کنیم:‌
جوان وابسته به سپاه پاسداران به ریزشی‌های درون نظام هشدار داده:« خواصی که در ورطه انحراف سقوط کرده‌اند، در صورتی‌که به خود نیایند و تصمیم به بازگشت به صراط مستقیم و حبل متین ولایت نگیرند، متعاقب دستور الهی خواهند بود و از دامن اسلام، نظام و انقلاب طرد خواهند شد. حتی ممکن است بزرگانی که در تاریخ مصادیق فراوانی برای آنها می‌توان یافت، در این زمره قرار گیرند».
ناکارآمدی ساختار وزارت‌خارجه رژیم موضوع دو مقاله در روزنامه‌های وطن امروز و سیاست روز است. وطن امروز به‌نقل از تاجیک دیپلمات سابق رژیم نوشته است « سرعت و حجم تحولات نیز نفسگیر است و اقدامات متعدد سازمانهای گوناگون نیز مزید بر علت شده است. امروز فلان کشور ۲دیپلمات بیرون می‌کند، چند روز بعد یکی دیگر و ما دائم به‌دنبال تحولات حرکت می‌کنیم» این دیپلمات رژیم در ادامه اذعان کرده: « الآن یک دستگاه فشلی داریم که نمی‌داند چه زمانی به چه کسی جواب بدهد و از چه کسی سؤال کند».

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه ارتجاع ضمن حمله به ظریف اظهارات او تکذیب شده است.
کیهان نوشته است« نابودی اسراییل سیاست رسمی جمهوری اسلامی است» و افزوده «اظهارات ظریف درباره موضع حضرت امام، توأم با بی‌دقتی و تحریف است، چه این‌که حضرت امام صراحتاً فرمودند اسراییل باید از صفحه روزگار محو شود. همچنین رهبر معظم تصریح کرده‌اند «ما آنجایی که دخالت می‌کنیم، صریح می‌گوییم. ما در قضایای ضدیت با اسراییل دخالت کردیم؛ نتیجه‌اش هم پیروزی جنگ ۳۳روزه و پیروزی جنگ ۲۲روزه بود. بعد از این هم هر جا هر ملتی، هر گروهی با رژیم صهیونیستی مبارزه کند، مقابله کند، ما پشتش هستیم و کمکش می‌کنیم و هیچ ابایی هم از گفتن این حرف نداریم».
عصر ایرانیان هم تیتر زده: «رحیم پور ازغدی:‌سخنان ظریف در بارهٔ بیانات امام در مورد رژیم صهیونیستی تحریف کامل است».

بودجه ۹۸ که امروز توسط روحانی به مجلس داده شده پیشاپیش در روزنامه‌های باند خودش به چالش کشیده شده.روزنامهٔ جهان صنعت به سه مقاله و ایران با یک مقاله و آرمان با دو مقاله به این موضوع پرداخته اند:
آرمان به گوشه‌یی از دعواهای باندی پشت صحنه در چپاول از منابع بودجه اشاره کرده و از جمله نوشته است«
« بودجه کشور که سال‌هاست با توجه به محقق نشدن درآمدهای پیش‌بینی شده در آن انقباضی بسته می‌شود برای عده‌یی، مؤسساتی، دانشگاههایی و نهادهایی انبساطی بسته می‌شود و برای مابقی انقباضی». این روزنامه همچنین افزوده است: باید گفت که دخلِ بودجه بیش از ۴۰۰هزار میلیارد تومانی کشور از همین حالا به سبب گشاده دستی دولت درآمده است. از یک‌سو مانند همیشه نوید شوم داده می‌شود که درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه محقق نمی‌شود و از یک‌سو معاون اول رئیس‌جمهور اعلام می‌کند که "بودجه‌خوارها" پدر درآورده‌اند».
ایران ارگان دولت روحانی نوشته است: «مردم همچنین باید بدانند بخشی از تورمی که به مدت چند دهه تحمل کرده‌اند و ممکن است بیشتر نیز بشود، ناشی از کسر بودجه دولت است که با ادامه این نوع بودجه‌بندی، بدتر نیز خواهد شد».این روزنامه افزوده است: « یادمان باشد بین سوختن کودکان‌مان در مدارس غیراستاندارد، کیفیت پایین برخی خدمات عمومی، فقر غذایی برخی خانوارها – که تعدادشان کم نیست – بیکار شدن کارگران و بسیاری مسائل دیگر و این شیوه بودجه‌ تنظیم کردن رابطه زیادی هست».
جهان صنعت هم در یکی از مقالاتش منابع بودجه ۹۸، یعنی درآمدهای نفتی و مالیاتی را به چالش کشیده و از جمله نوشته است « کارشناسان و صاحب‌نظران معتقدند سال آینده بدترین شرایط بودجه‌یی برای دولت است‌. فشاری که تحریم‌های آمریکا بر بازار صادرات نفت‌مان می‌آورد و محدودیتهایی که در خلال آن در روابط تجاری ایران با دیگر کشورها ایجاد می‌شود، مؤید آن است که منابع درآمد دولت دستخوش تغییر و تحولات فراوانی می‌شود»‌.

در روزنامه‌های باند روحانی ضرورت عقب‌نشینی از سوریه و مذاکره با آمریکا بار دیگر تکرار شده است.
مردم‌سالاری به‌نقل از مهدی مطهرنیا نوشته است: «دولت آمریکا می‌خواهد ایران را تا حدی برای جامعه جهانی قوی و فربه نشان بدهد و در مقابل، خود را ضعیف جلوه دهد تا بتواند ایران را تبدیل به دشمن شماره یک جامعه جهانی بکند. انتهای این راهبرد محدود سازی ایران و فروپاشی دولت تهران است». و سپس افزوده است «این دو کشور باید به هم یک نه بزرگ بگویند و وارد جنگ بشوند یا این‌که یک بله بزرگ برای شروع مذاکرات تاثیر‌گذار و مهم را برای رفع مشکلات فی مابین بر زبان خود جاری کنند».
آرمان هم با تحلیل پیامدهای خروج آمریکا از سوریه به‌نقل از یک کارشناس حکومتی به اسم مجتهدزاده نوشته است: « شاید این‌گونه به‌نظر آید که خروج آمریکا بتواند فرصتهایی برای ایران به‌وجود آورد تا بتواند در وضعیت خود تعدیل‌های تازه‌یی ایجاد کند و با استفاده از شرایط، اقدامات عملی را در هماهنگی‌هایی دقیق به روس‌ها واگذار کند که اقدامی بسیار عاقلانه خواهد بود».

برخی از سایر بحرانهای رژیم در عنوانهای صفحات اول دیده می‌شود:
ابرار: ظریف: منتظر اروپاییها در انجام تعهداتشان نمی‌مانیم
ابرار اقتصادی: مردم در انتظار شغل مناسب
سیاست روز: نوری همدانی: نوری همدانی: در سفره مردم محرومیت و گرانی است نه فراوانی
صدای اصلاحات: گرانی با ارائه آمار از بین نمی‌رود
کلید: معاون وزیر آموزش و پرورش: ۶۰درصد ترک‌تحصیل دانش‌آموزان ابتدایی مشکلات اقتصادی است


مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت     ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید
پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات
سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور 

No comments:

Post a Comment