Tuesday, December 24, 2019

قیام ایران -برایان هوک خواستار مجازات فوری عاملان قتل‌عام ۱۵۰۰شهروند ایرانی به‌دستور خامنه‌ای شد+ خبر رویترز
قیام ایران -برایان هوک خواستار مجازات فوری عاملان قتل‌عام ۱۵۰۰شهروند ایرانی به‌دستور خامنه‌ای شد+ خبر رویترز برایان هوک از جانب وزارت‌خارجه آمریکا گزارش مبنی بر ۱۵۰۰کشته در قیام آبان را مورد تأیید قرار داد و خاطرنشان کرد که این امر بر فوریت مجازات عاملان قتل‌عام که به دستور خامنه‌ای صورت گرفته است، تأکید می‌ورزد و این رژیم را به‌خاطر قتل ۱۵۰۰شهروند در ایران باید منزوی کرد.

خبر رویتر ز از دویچه وله آلمان :

رویترز: در اعتراض‌های اخیر در ایران ۱۵۰۰ نفر کشته شده اند

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دولتی در ایران گزارش داده است که در جریان اعتراضات در ماه نومبر در این کشور حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شده اند. این تظاهرات در اعتراض به افزایش قیمت بنزین شروع شد و به زودی گسترش یافت.
در جریان اعتراضات ضد دولتی در ایران ظاهرا شمار به مراتب بیشتر از آنچه تا حالا گفته شده بود، جان خود را از دست داده اند.
چنانچه خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام رسمی وزارت داخله ایران بدون ذکر نام آنها گزارش داده است، در جریان دو هفته اعتراضات در ماه نومبر در این کشور حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شده اند. در گزارش آمده است که ۱۷ نوجوان، تقریبا ۴۰۰ زن و همچنین شماری از نیروهای امنیتی و پولیس نیز شامل کشته شدگان اند.
این تعداد قربانیان به وضوح بیشتر از ارقامی است که تا کنون ارائه شده بود. ایالات متحده امریکا برآورد می کرد که شمار کشته شدگان این اعتراض ها احتمالا بیش از ۱۰۰۰ نفر باشد.
سازمان حقوق بشری عفو بین الملل اخیرا شمار کشته شدگان ناآرامی های اخیر در ایران را حداقل ۳۰۴ نفر عنوان کرده بود. اگر این ارقام تایید شود، این بیشترین تلفات ناآرامی ها بعد از ناآرامی های انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ است. رهبری تهران تا کنون علنا در مورد تعداد کشته شدگان اظهار نظر نکرده است.
Iran Proteste mit vermummten Protestteilnehmern (Getty Images/AFP)
اعتراضات ماه نومبر در ایران، عکس از آرشیف
این اعتراضات به تاریخ ۱۵ نومبر در پی اعلام افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی سوخت آغاز شد. دو روز بعد دامنه اعتراض ها به تهران پایتخت این کشور رسید.
معترضان همچنان خواستار کناره گیری رهبری شده بودند. به گزارش رویترز اعتراض کنندگان تصاویر آیت الله علی خامنه یی رهبر مذهبی ایران را آتش زده بودند.    
به گفته منابع نزدیک به وی، خامنه یی با عصبانیت به این کار واکنش نشان داده است. یکی از منابع گفته است که او در یک جلسه مقامات بلند پایه امنیتی و اعضای حکومتی در ۱۷ نومبر گفته است: «جمهوری اسلامی در خطر است.» او افزوده است: «هرکاری می توانید انجام دهید تا این کار پایان داده شود. شما این دستور را از سوی من دارید.»
دفتر سخنگوی حکومت ایران از ابراز نظر در این مورد خودداری کرد. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز به پرسش های رویترز در این رابطه واکنشی نشان نداد.
در توئیتر با نام Bahar iran@ ما را  دنبال کنید 
پیش بسوی قیام   سراسری ، ما بر اندازیم#  کانونهای شورشی در شهرهای ایران #  
اعتصاب واعتراض و تظاهرات#  سرنگونی رژیم  #  اتحادوهمبستگی  

مرگ_بر_دیکتاتور  ge#IranRegimeCha

No comments:

Post a Comment