Thursday, May 28, 2015

مصاحبه اختصاصي مهدي ابريشمچي با تلويزيون اورينت

مصاحبه اختصاصي مهدي ابريشمچي
تلويزيون اورينت  26 مه 2015
 مقدمه
 سپاه پاسداران در ايران نامي براي ايجاد رعب و وحشت وقدرتنمايي است. و در منطقه بازوي نظامي رژيم ايران در تمامي مسائل منطقه است كه در سپاه قدس تحت فرماندهي قاسم سليماني حضور پيدا مي‌كند. سپاه پاسداران بعد از روي كارآمدن خميني در سال 1979 نقش سياسي خود را در كنار نقش نظامي تحت عنوان دفاع از انقلاب اسلامي ايفا كرده است. حتي در اقتصاد و صنايع نظامي نيز حرف تعيين‌كننده را بعد از خامنه‌اي ولي‌فقيه رژيم, مي‌زند. كما اين‌كه گفته مي‌شود كه تصميم درباره برنامه اتمي نيز به سپاه پاسداران بر مي گردد. اما در خارج, از لبنان گرفته تا سوريه و دخالت براي شكست انقلاب مردم اين كشور و در عراق براي دفاع از دولت وابسته به رژيم تهران و اخيراً در يمن و تحرك حوثيها براي تسلط بر مقدرات مردم يمن وارد مي‌شود تا اين كشور نيز به جزئي از منظومه رژيم ايران تبديل شود. سپاه پاسدران كيست؟ وچه نقشي در مراحل مختلف در منطقه داشته است؟ آيا سپاه, قدرت وحشت برانگيز است يا اين‌كه در اين موضوع مبالغه شده است. اين موضوعي است كه درباره آن از آقاي مهدي ابريشمچي بيشتر خواهيم فهميد.

آقاي مهدي ابريشمچي در سال 1948 در تهران متولد شد. وي فارغ‌التحصيل رشته شيميدانشكده مهندسي دانشگاه تهران است. او نماينده سازمان مجاهدين خلق و مسئول كميسيون صلح در شوراي ملي مقاومت ايران است. وي 47سال پيش به عضويت سازمان مجاهدين خلق درآمد كه در سال 1971 همراه با بنيانگذاران سازمان توسط رژيم شاه دستگير شد و 7سال را در زندان گذراند اما در جريان انقلاب ضدسلطنتي و سرنگوني رژيم شاه از زندان آزاد شد. وي از خانواده تجار معروف آذربايجان است كه در اولين انتخابات پارلماني بعد از سرنگوني رژيم شاه, كانديدا از تهران بود كه بيش از 350هزار رأي به‌دست آورد اما رژيم خميني, او و مجاهدين ديگر را از راهيابي به مجلس منع كرد. منزل او قبل از اين‌كه تهران را ترك كند, چندين بار مورد تهاجم پاسداران قرار گرفت اما به سلامت از مرگ حتمي نجات يافت و از ايران خارج شد. او مقاومت ايران را در چندين هيأت بين‌المللي نمايندگي كرد.

وي چندين كتاب درباره مقاومت و رژيم ايران تأليف كرده است از جمله كتابي به‌نام سپاه پاسداران به زبان فرانسه مي‌باشد

مجري: با سلام به شما

چطور ما را از تأسيس و شكل‌گيري سپاه پاسداران رژيم ايران آگاه مي‌كني

مهدي ابريشمچي عضو مقاومت ايران : قبل از اين‌كه به پاسخ سؤال شما بپردازم لازم مي‌بينم كه به بينندگان شما درود بفرستم. هم‌چنين درودهاي خود را به تمام كسانيكه كه عليه توطئه‌هاي رژيم ايران در كشورهاي مختلف عربي و منطقه خاورميانه به‌ويژه رزمندگان در سوريه عزيز مقاومت مي‌كنند, تقديم مي‌كنم. من هم‌چنين پيروزيهاي اخير در ادلب و مناطق ديگر را به انقلابيون و ارتش آزاد تبريك مي‌گويم. درود و سلام به همه آنها و دست مريزاد. پيروزي آنها نزديك است و انقلاب هميشه پيروز است يعني تا سرنگوني رژيم بشار اسد و رژيم خمين در ايران .

مجري : ما هم به شما درود مي‌فرستيم و از حضور شما در تلويزيون اورينت نيوز افتخار مي‌كنيم. بفرمائيد

مهدي ابريشمچي : در رابطه باسؤال شما اين‌كه سپاه پاسداران بلافاصله از همان ابتداي سرنگوني رژيم شاه در سال 1979 تأسيس شد. علت آن هم اين‌كه خميني كه انقلاب ضدسلطنتي را به سرقت برده بود و به‌علت ماهيت واپسگرا و عقب مانده و غيراسلامي‌اش, نمي‌خواست به درخواستها و شعارات مردم ايران و در رأس آن شعار آزادي پاسخ دهد. به همين خاطر تصميم گرفت فوراً كه يك نيرو به‌نام پاسداران تشكيل دهد و هدف او هم سركوب مردم و مراقبت و جاسوسي اپوزيسيون كه از همان ابتدا با رژيم آخوندي مخالفت كرد, بود. چرا كه خميني ميديد نمي‌تواند مشكلات سياسي و اجتماعي در ايران را حل كند. بنابراين دو راه در مقابل داشت يا اين‌كه قدرت را واگذار كند يا به سركوب مردم بپردازد. لذا او راه دوم را برگزيد و سپاه پاسداران را در سال 1979 تأسيس كرد. اولين فرمانده سپاه پاسداران فردي به‌نام جواد منصوري يكي از جنايتكاران رژيم آخوندي بود. بعد از يك مدت كوتاه, محسن رضايي از طرف خميني مأمور شد كه دستگاه اطلاعات سپاه را تأسيس كند تا اطلاعات مربوط به اپوزيسيون و مخالفان رژيم آخوندي را جمع‌آوري كند .

مجري : يعني از ابتدا نقش سپاه پاسداران در صحنه فقط اطلاعاتي بود؟

مهدي ابريشمچي : خير. خارج از سپاه پاسداران رژيم دستگاه اطلاعاتي داشت كه با گشتهاي سركوب ديگر همراه بود. محسن رضايي در سال 1981 فرمانده سپاه پاسداران شد كه تا سال 1997 در اين منصب باقي ماند. بعد او رحيم صفوي آمد كه از سال 1997 تا سال 2007 فرمانده كل سپاه بود. از سال 2007 تا همين امروز فرمانده كل سپاه پاسداران فردي به‌نام محمد علي جعفري است كه در حال حاضر سپاه پاسداران را فرماندهي مي‌كند .

مجري : چه فرقي بين سپاه پاسداران و ارتش وجود دارد آيا سپاه در داخل ايران جدا از ارتش عمل مي‌كند؟

مهدي ابريشمچي: هم‌چنان‌كه در ابتدا گفتم در ابتداي جنگ ايران و عراق, نقش سپاه پاسداران, سركوب در داخل بود. خميني اعتمادي به ارتش كلاسيك نداشت زيرا خيلي از افراد اين ارتش كه از زمان شاه باقيمانده بود, با نيروهاي اپوزيسيون و از جمله مجاهدين همراه بودند. لذا خميني نمي‌توانست به‌طور كامل به ارتش اعتماد كند. بنابراين او اين نيروي جديد يعني سپاه پاسداران را هم عرض با ارتش تأسيس كرد. تا در سركوب داخلي و جنگ ايران و عراق از آن استفاده كند. خميني از مدت زمان جنگ براي تقويت سپاه پاسداران استفاده كرد .

مجري : يعني سپاه فقط يك نيروي نظامي عمل‌كننده نيست بلكه هم‌چنين يك نيروي سياسي عمل‌كننده در روي زمين هم هست

مهدي ابريشمچي : بله به دو علت سپاه نقش سياسي ايفا مي‌كند. اولا سپاه ستون فقرات نيروي سركوبگر در داخل ايران و شهرهاي مختلف است. ثانيا در حال حاضر نقش او در به‌اصطلاح صدور انقلاب اما در حقيقت بنيادگرايي و واپسگرايي به خارج و كشورهاي منطقه و جهان است. اين هم در راستاي اجراي شعار خميني فتح قدس از طريق كربلا است و اين برعهده سپاه پاسداران بود. اين‌جا اگر به من اجازه بدهيد من يك نقشه را نمايش بدهم كه نشان‌دهنده نيتهاي رژيم در صدور انقلاب است اين نقشه در صدور انقلاب از عراق به سوريه و اردن را براي فتح قدس نشان مي‌دهد اين نقشه توسط سپاه پاسدران آنزمان منتشر شد كه سري بود و ما به نسخه اي از آن دست يافتيم

مجري : به نقش سپاه در خارج به تفصيل مي‌پردازيم اما در مورد نقش سپاه پاسداران در داخل ايران همان‌طور كه مي‌دانيد در جريان انقلاب سبز سپاه دست به سركوب تظاهر‌كنندگان صلح‌جو در خيابانها در ايران گرفت و از خشونت استفاده كرد

مهدي ابريشمچي : نقش سپاه پاسداران در داخل به‌عنوان ستون فقرات تمام نيروهاي سركوبگر در داخل را دارد مانند نيروي بسيج كه در تمام شهرهاي ايران حضور دارد. سپاه پاسداران 34 لشكر در سراسر استانهاي ايران دارد در تهران دو لشكر براي سركوب مردم دارد. سپاه پاسدران قبل از سال 2009 و به‌اصطلاح انقلاب سبز نيز دست به سركوب مردم زده بود. در 30خرداد سال 1981 بعد از اين‌كه سازمان مجاهدين اعلام تظاهرات كرد بيش از 500هزار نفر از جوانان و مردم در تظاهرات شركت كردند در آن‌جا سپاه پاسداران به روي مردم آتش گشودند درحاليكه مردم فقط خواهان آزادي بودند و شعار آزادي مي‌دادند. به اين صورت نقش خود را در سركوب قيامها در شهر مشهد و اصفهان و قزوين ايفا كرد كه هزاران تن از مردم كشته شدند. درسال 2009 همان‌طور كه شما گفتيد تظاهرات و قيامها بود كه روز عاشوراء 27دسامبر 2009 نيروهاي سركوبگر و سپاه به سركوب شهروندان پرداختند و خيليها را كشتند و اعدام كردند و خيلي از جوانان و دختران و زنان را دستگير كردند و به زندان منتقل كردند

مجري : بله سپاه پاسداران در جهان معروف است كه چطوري از خشونت استفاده مي‌كند ما همه قيام 2009 را بياد داريم كه چگونه با تظاهرات مسالمت جو برخورد كرد و صفت وحشت را بين مردم ايران با خود حمل مي‌كند. آيا درست است كه سپاه پاسداران هر كس كه نظام وظيفه سربازي را بگذراند بايد از سپاه عبور كند؟

مهدي ابريشمچي : خير. سپاه براي سرباز وظيفه‌ها اجباري نيست اما مردم نمي‌خواهند كه به سپاه بپيوندند چون اين نيرو را رد مي‌كنند و به همين دليل رژيم ايران از قوانين خدمت اجباري استفاده مي‌كند كه تا بعضي از جوانان را براي خدمت سپاه دربياورد. اما بعضي جوانان سربازي را در ارتش مي‌گذرانند .

مجري : بعضيها مي‌گويند كه تصميم‌گيريهاي نفتي و برنامه اتمي رژيم ايران و حتي تصميم جنگ وصلح با كشورهاي همسايه برعهده سپاه است؟

مهدي ابريشمچي : حرف آخر را سپاه نمي‌زند بلكه خامنه‌اي ولي‌فقيه است كه تصميم مي‌گيرد و حرف آخر را مي‌زند. ولي‌فقيه بر سپاه كنترل دارد و از آن براي سركوب داخلي و صدور واپسگرايي استفاده مي‌كند. من اين‌جا تصاويري را همراه با يك نقشه نمايش مي‌دهم كه نقش ولي‌فقيه و سپاه پاسداران را نشان مي‌دهد كه سپاه تحت‌امر ولي‌فقيه است و نه برعكس ..

مجري : من قصدم مشاركت و كنترل بر امور بود

مهدي ابريشمچي : ولي‌فقيه و جعفري فرمانده كل سپاه و سليماني فرمانده نيروي قدس و نمايندگان خامنه‌اي در سپاه پاسداران و نيروي قدس را شما مشاهده مي‌كنيد .


مجري : مجددا در خدمت شما هستيم و مهمان ما آقاي مهدي ابريشمچي كه كتابي در مورد سپاه پاسداران نوشته است ونقش سپاه در داخل و خارج ايران را نشان داده است .

آقاي ابريشمچي ايا درست است كه سپاه مسئول احزاب وابسته به رژيم ايران مانند حزب‌الله در لبنان وبعضي شبه نظاميان شيعي در عراق با اسامي مختلف واينكه سپاه براي آنها تصميم مي‌گيرد و چگونه در روي زمين در اين كشورهاكار مي‌كند؟

مهدي ابريشمچي : بعد از سال 1982 هنگاميكه دولت عراق عقب‌نشيني تمام نيروهايش را ازخاك عراق به پشت مرزهاي بين‌المللي اعلام كرد, رژيم خميني دو تيپ را آنزمان به لبنان فرستاد تيپ امام زمان و تيپ ذولفقار, تا در امور داخلي لبنان دخالت كنند و بعد از اين زمان بود كه حزب‌الله تأسيس شد اما اين آخرين كار رژيم نبود و در سال 1990 رژيم ايران و به‌طور مشخص خامنه‌اي به تشكيل نيروي جديدي به‌نام نيروي قدس اقدام كرد. بعد از آن نيروهاي مسلح رژيم ايران از 5 نيرو تشكيل شده, نيروي زميني, نيروي هوايي, نيروي دريايي, نيروي قدس و نيروي بسيج كه تمامي اين نيروها تحت‌امر سپاه پاسداران قرار گرفتند. زيرا بعد از ادغام وزارت سپاه و وزارت دفاع, سپاه تصميم گيرنده اين وزارتخانه شد. و از آنزمان به بعد وزير دفاع از فرماندهان سپاه انتخاب مي‌شود. ارتش نيز تحت‌امر سپاه قرار گرفت. به اين صورت دخالت در امور كشورهاي همسايه در منطقه را شروع كردند .

مجري : ما از حزب‌الله در لبنان و حوثيها در يمن و بسيج مردمي در عراق تمامي اين گروهها تابع و دست‌ساز سپاه پاسداران هستند. آيا سپاه پاسداران اين گروهها را تأمين مالي مي‌كند؟

مهدي ابريشمچي : جواب شما مثبت است. اين‌جا من چارت سازماني نيروي قدس را دارم در اين چارت شما مشاهده مي‌كنيد كه نيروي قدس در تمامي كشورهاي جهان نيروي خاصي اختصاص داده از جمله در عراق و سوريه و حتي اروپاي غربي و آمريكاي لاتين .

بله در مورد سؤال شما اين سپاه است كه فعاليتهاي نيروي قدس درخارج از كشور را تأمين مالي مي‌كند و هم‌چنين در داخل ايران در سركوب مردم همين كار را مي‌كند. سپاه هم‌چنين حوثيها در يمن و شبه نظاميان در سوريه و حزب‌الله در لبنان را تأمين مالي مي‌كند. من مي‌توانم بگويم كه سپاه در حال حاضر 1000 مؤسسه و شركت اقتصادي دارد. سهم بودجه نيروهاي سپاه در سال 2013 نزديك به 30 درصد است ..

مجري : خيليها از نقش سپاه گفته‌اند و به‌خصوص قاسم سليماني كه قيام مردم سوريه را سركوب كند و طبعاً او نقش زيادي در ريختن مردم سوريه داشته است سپاه پاسداران چگونه در انقلاب مردم سوريه نقش ايفا كرد؟

مهدي ابريشمچي : سپاه و نيروي قدس نقش تعيين‌كننده در سوريه دارند .

مجري : اسد هميشه مي‌گويد هيچ نيروي ايراني وجود ندارد در حالي‌كه در روي زمين نيروهاي رژيم ايران كشته مي‌شوند و حتي در عراق .

مهدي ابريشمچي : حرفتان درست است. در سوريه از فرماندهان سپاه و نيروي قدس تا نيروهاي پايين‌تر آن حضور دارند كه در جنگ عليه مردم سوريه و دفاع از بشار اسد شركت مي‌كنند. به‌طور مثال يكي از فرماندهان پاسداران به‌نام همداني مي‌گويد در حال حاضر ما 130هزار بسيج داريم كه قصد داريم آنها را به سوريه اعزام كنيم. هم‌چنين اشاره مي‌كنم به پاسداراني كه در سوريه به قتل رسيدند و عكسهاي آنها اين‌جا ديده مي‌شود كه در ايران تشييع شدند وعلي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي رژيم در مراسم تشييع پاسدار حميد تقوي, گفت: اگر ما خون تقويها را ندهيم بايد در سيستان و آذربايجان و شيراز و اصفهان خون بدهيم. يعني در داخل ايران, و اين نشان‌دهنده وضعيت استراتژيك براي آنهاست .

مجري : بنظر مي‌رسد كه سپاه متأسفانه دست طولاني در بحرانهاي منطقه دارد بعضي از كارشناسان غربي مي‌گويند رابطه جديدي بين رژيم و حوثيها وجود دارد طي سالهاي متعدد و آمريكا وسعودي و يمنيها از حمايت قوي رژيم ايران از حوثيها سخن مي‌گويند اين رابطه سپاه با حوثيها در يمن چگونه است؟

مهدي ابريشمچي : خير اين طرح قديمي است از 25سال پيش رژيم ايران به آموزش حوثيها در قم پرداخت و در لبنان قرارگاههاي آموزشي ايجاد كرد كه حوثيها را آموزش دهد و رابطه حوثيها با رژيم ايران چيز جديدي نيست. اجازه بدهيد كه من يك بند از گزارشهايي كه مقامات رژيم ايران به شوراي عالي امنيت ملي رژيم ارائه كرده‌اند برايتان بخوانم. اين گزارش مي‌گويد كه« استراتژي رژيم ايران هم‌چنان بررژيم بشار اسد و حفظ او سرمايه‌گذاري كرده است. خامنه‌اي تأكيد كرده عراق و سوريه و لبنان و يمن نقش مهمي در رابطه با جمهوري اسلامي دارند. بنابراين نبايد از آن عقب‌نشيني كرد واز هرگونه كار ضروري در اين رابطه نبايد كوتاهي كرد زيرا مي‌توانيم ساير كشورهاي عربي به‌ويژه عربستان و اردن را از طريق اين حلقه محاصره كنيم و هم‌چنين فشار خود بر كشورهاي ديگر مانند مصر را ادامه دهيم. در اين گزارش هم‌چنين آمده است خامنه‌اي بودجه اي معادل بودجه كشور و هزينه‌هاي سياسي و نظامي آن را به سوريه اختصاص داده است. خامنه‌اي اعلام كرده كه سوريه مرز سرخ ما محسوب مي‌شود. اگر بصيرت رهبري نبود الآن همه چيز تمام شده بود . »

مجري : سپاه پاسداران عنوان واقعي سياست رژيم ايران در منطقه است كما اين‌كه به آن پروژه هژموني رژيم گفته مي‌شود .

مهدي ابريشمچي :

بله حرفتان كاملاً درست است. حقيقتاً نيروي قدس و سپاه نقش تعيين‌كننده در امور داخلي كشورهاي منطقه را ايفا مي‌كنند. ما 23سال پيش در سال 1993 كتابي تحت عنوان بنيادگرايي اسلامي تهديد جديد جهاني منتشر كرديم و در بخش جيش اسلامي در منطقه, نقش نيروهاي قدس را شرح داديم. كما اين‌كه من در كتابم درباره سپاه توضيحات كافي داده‌ام. سپاه پاسداران نقش زيادي در تمامي مشكلات منطقه ايفا مي‌كند از يمن گرفته تا سوريه و عراق و.. اما نكته جديدي كه مي‌خوام به شما توضيح دهم اين است كه رژيم به‌طور عام به مرحله انهيار رسيده است. و سپاه پاسداران هم به مرحله فروپاشي رسيده است. چرا؟ زيرا تمام خط وخطوط استراتژيك رژيم آخوندي به بن‌بست رسيده است. كما اين‌كه آثار اين بن‌بست را در داخل ايران و منطقه مي‌بينيد. رژيم ايران از تلاشهايش براي ساخت بمب اتمي استفاده مي‌كرد اما الآن جامعه جهاني خواستار توقف اين فعاليتهاست. كما شكستهاي نيروهايش در سوريه و در تكريت و در يمن را مي‌بينيم كه اين شكست رژيم ايران را نشان مي‌دهد. در روزهاي اخير تظاهرات و قيامها در مهاباد وسنندج و اهواز بود كه سپاه پاسداران و رژيم امكان و توان كنترل اين قيامها را نداشت

مجري : با تشكر از شما مهدي ابريشمچي نويسنده و متخصص امور ايران كه كتابي در مورد سپاه پاسداران نوشته‌ايد كه دعوت ما را پذيرفتيد..No comments:

Post a Comment