۱۳۹۷ فروردین ۶, دوشنبه

از برکت سرفاسد حکومت ملاهای جنایتکار :محیط زیست ایران روبه نابودی !!!از برکت  سرفاسد  حکومت ملاهای جنایتکار :محیط زیست  ایران روبه نابودی !!!

آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال، ریزگردها در غرب کشور و محیط زیستی رو به مرگ، وضعیتی‌ست که زیست‌بوم ایران در آن به سر می‌برد.
حوادث طبیعی بخشی جدایی ناپذیر از اخبار روزانه‌ی ایران است؛ تقریبا کمتر روزی می‌گذرد که در آن خبری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع یا آلودگی هوا یا گسترش ریزگردها نباشد؛ داستان مشکل آب هم هر سال بیشتر بالا می‌گیرد و یک نمونه‌اش را در اعتراضات کشاورزان اصفهانی مشاهد کرده و می‌کنیم؛ کسانی که حق‌آبه به یغما رفته‌ی خود را طلب می‌کنند و در آرزوی روزی هستند که دوباره در زاینده رود آبی جاری شود.
در چند نمونه اخیر از همین مشکلات طبیعی که البته چندان هم طبیعی نیست یکی هم آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال است.
آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال
از عصر روز ۴ فروردین جنگل‌های نقاط مختلف در گیلان دچار حریق می‌شود؛ آتشی که گفته می‌شود بر اثر وزش باد گرم به وقوع پیوسته و مناطقی از جمله شهرستان‌های لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، شفت و ماسال را در بر گرفت.[ایسنا ۵ فروردین ۹۶]محسن یوسف پور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «از شامگاه گذشته شاهد بروز آتش سوزی در اراضی جنگلی، باغات چای ۱۲ شهرستان استان بوده‌ایم». او افزود: «براساس برآوردها و بررسی‌های اولیه متاسفانه در این آتش سوزی حدود ۲۵۰ هکتار از اراضی جنگلی و باغات چای این شهرستان‌ها دچار حریق شده است.»
مهدی ولی پور، مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان نیز گفت: «متاسفانه وسعت آتش سوزی در جنگل های استان گیلان بسیار زیاد بوده که علت عمده آن استقرار مسافران در حاشیه جنگل ها و روشن کردن آتش بوده، وزش شدید باد گرم و افزایش دمای هوای استان از ۱۶ درجه سانتی گراد در غروب شنبه به ۴۰ درجه شامگاه این روز بوده است.»[مهر ۵ فروردین ۹۷]
آتش‌سوزی بسیار گسترده بوده است و در نهایت به لطف بارش باران در ۵ فروردین به میزان زیادی مهار می‌شود. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، سرهنگ قاسم سبزعلی ضمن اعلام اینکه «میزان خسارت وارد شده به جنگل‌های شمالی هنوز مشخص نشده است.» تایید کرد که آتش‌سوزی تنها در جنگل‌های گیلان نبوده و به گفته‌ی او «در استان گلستان، منطقه جهان‌نما نیز درگیر حریق شده بود».[ایسنا ۵ فروردین ۹۷]
به‌گفته‌ی سید خالق سجادی، مدیرکل مدیریت بحران گلستان: «از حدود ساعت یک بامداد ۵ فروردین، ۴ نقطه از مناطق جنگلی استان دچار حریق شده بود که به لطف خدا و تلاش نیروهای امدادی، در سه نقطه مهار و کاملا اطفاء شده است.»
ریزگرد و طوفان نمک
در نمونه‌ای دیگر از حوادث طبیعی می‌توان به وضعیت آب و هوایی شهرهای کردستان و اطراف دریاچه ارومیه در همین روزها اشاره‌ای داشت.
محمد حقمرادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: «شاخص وضعیت هوا در بسیاری از مناطق کردستان تحت تاثیر پدیده ریزگردها در شرایط ناسالم قرار دارد ولی در سقز میزان ریزگردهای با قطر ۱۰ میکروگرم (pm 10) به هفت برابر حد مجاز رسیده و هوای این شهر را در وضعیت خطرناک قرار داده است.»
مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان، اضافه کرد: «این موج گرد و خاک سایر مناطق و شهرستان‌های استان کردستان را نیز تحت تاثیر قرار داده اما شدت آن در سقز بیشتر از سایر مناطق است» [ایرنا ۵ فروردین ۹۷]
خبرگزاری میزان نیز در ۵ فروردین با انتشار فیلمی از وقوع طوفان نمک در دریاچه ارومیه خبر داد.[میزان ۵ فروردین ۹۷]
ناظران
سرعت نابودی جنگل‌های ایران به قدری است که فائو ایران را در میان ٦ کشور مخرب جنگل‌های جهان قرار داده است. طبق آمار موجود در هر ثانیه ٣٦٠ مترمربع از مساحت جنگل‌های ایران نابود می‌شود.
اگر همین روند بدون افزایش شتاب، ادامه پیدا کند، بنا به اظهار کارشناسان، ۶۰ سال دیگر تمام جنگل‌های کشور نابود خواهد شد؛ وضعیتی که تصور آن نیز وحشتناک می‌باشد. [نابودی ۶ میلیون هکتار از جنگل‌های کشور؛ تا ۶۰ سال دیگر جنگلی نخواهیم داشت!] در زمینه گسترش پدیده‌ی ریزگردها، و خشک شدن دریاچه ارومیه نیز می‌توان سیاست‌های آبی نظام در طول ۴۰ سال گذشته را به چالش کشید؛ می‌توان از سدسازی‌های غیر علمی سپاه سخن گفت که بسیاری از تالاب‌ها را خشک کرده و زمینه‌ساز بروز پدیده ریزگردها شده است می‌توان از موضوع انتقال آب سخن گفت که تنها مشکل را در کشور دست به دست کرده و از ناحیه‌ای آنرا به جای دیگر صادر کرده است.
اما مهمترین موضوعی که به نظر می‌رسد باید بر آن مکث کرد، شتابی‌ست که در تخریب محیط زیست ایران شاهد آن هستیم؛ شتابی که هر قدم پیشروی آن در بسیاری موارد می‌تواند برگشت‌ناپذیر و جبران ناپذیر باشد.

ایران #تهران #قیام_دیماه#اعتصاب #تظاهرات_سراسری #قیام سراسری  #اتحاد #آزادی#ما براندازیم #نوروز مبارک #آ#ايران    


مطالب مارا درتو ئیتر بنام @ bahareazady ودر وبلاک خط سرخ مقاومت  دنبال کنید

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر