Sunday, June 24, 2018

پتروشیمی آبادان به دلیل شوری آب تعطیل شدپتروشیمی آبادان به دلیل شوری آب تعطیل شد

مسئولان مجتمع پتروشیمی آبادان روز شنبه ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ اعلام کردند به دلیل شوری آب و تجمع رسوبات در لوله‌ها، تصمیم به توقف فعالیت همه واحدها و تعطیلی این مجتمع گرفتند.
به گزارش خبرگزاری مهر محسن کعب عمیر مسئول روابط عمومی مجتمع پتروشیمی گفت: «به دلیل شوری بیش از حد آب در آبادان، تمام لوله های مجتمع دچار مشکل شده بودند و به رغم اینکه چند روزی این وضعیت ادامه داشت اما در نهایت مسئولان شرکت تصمیم به تعطیلی تمامی واحدها گرفتند و به این ترتیب مجتمع تعطیل شد.»
خبرگزاری مهر گزارش کرد که در یک ماه گذشته به علت کاهش دبی رودخانه کارون، آب شور دریا به آب شیرین غلبه کرد و این امر باعث پیشروی آب شور به شهرهای آبادان و خرمشهر شده است. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد مردم آبادان و خرمشهر برای خرید آب آشامیدنی در صف‌های طولانی ایستاده‌اند و به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا، آب شرب سالم در این شهرها تبدیل به یک کالای نایاب شده است.
احداث بی‌رویه سدها در مسیر رود کارون و پروژه‌های انتقال آب از بالادست و سرچشمه‌های این رود که زمانی پرآب‌ترین رود ایران بوده و در آن کشتیرانی صورت می‌گرفت، باعث خشکی رودخانه در مناطق پایین دست، افزایش درجه شوری آب، خشکی تالاب‌ها و تبعات اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن شده است.
استانی که زمانی قطب کشاورزی در ایران بود، در حال حاضر به دلیل کمبود آب، کشت برخی محصولات کشاورزی ممنوع است؛ حتی محصولی مانند بامیه که فقط یک بار در هفته آبیاری می شود.
علاوه بر کمبود آب در ماه‌های اخیر کاشت برنج در منطقه ممنوع شده، تولیدات کشاورزی کاهش یافته و نخلستان‌ها این استان از بین رفته‌اند. علاوه بر این میزان شوری آب در آبادان و شادگان نیز به شکل چشمگیری افزایش یافته است. کارشناسان منشاء این مشکلات را سدسازی‌های بی‌رویه در مسیر رودخانه کارون و انتقال آب از مناطق بالادست و سرچمشه این رود به فلات مرکزی ایران می‌دانند.
مردم شهرهای مختلف خوزستان بارها در اعتراض به پروژه‌های انتقال آب رودخانه‌های این استان اعتراض کرده و راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز و زنجیره‌های انسانی به راه انداخته‌اند. در سوی مقابل تعدادی از فعالان محیط زیست نیز به دلایل مختلف از سوی نهادهای امنیتی تحت فشار قرار گرفته و تعدادی از آنها نیز دستگیر شده‌اند.

مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ  مقاومت ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید
ما بر اندازیم#   تهران # قیام دیماه#  اعتصاب # تظاهرات#  قیام سراسری#  اتحاد

No comments:

Post a Comment