Saturday, July 28, 2018

وزارت‌خارجه آمریکا صدور احکام سنگین برای دانشجویان ایران را محکوم کرد
وزارت‌خارجه آمریکا صدور احکام سنگین برای دانشجویان ایران را محکوم کردزارت‌خارجه آمریکا صدور احکام سنگین برای دانشجویان دستگیرشده در قیام دیماه ۹۵ ایران را محکوم کرد.
حساب توییتری هدر نائرت سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا ۲۷ژوئیه ۲۰۱۸ ـ ۵مرداد ۱۳۹۷
هدر نائرت سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز جمعه طی پیامی گفت: «ما رژیم ایران را به‌دلیل صدور حکم زندان برای دانشجویانی که در تظاهرات مسالمت‌آمیز شرکت کرده بودند محکوم می‌کنیم. دانشجویان نباید به‌خاطر ابراز عقایدشان از طریق تظاهرات مسالمت‌آمیز مورد مجازات قرار گیرند. اینها حقوق‌بشر جهانی است که رژیم ایران ملتزم به رعایت آن شده است.»

We condemn the Iranian regime's sentencing of peaceful student demonstrators to jail. Students should not be punished for expressing their opinions through peaceful demonstration. These are universal human rights that has an international obligation to respect.

ایران:‌ سرکوب فعالان دانشجویی

هیومن رایتس واچ اعلام کرد:‌ مقامات ایران با محکومیتهای زندان و محدودیت برای فعالیتهای مسالمت‌آمیز دانشجویان سرکوب علیه دانشجویان تظاهر کننده را افزایش داده‌اند...

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه هیومن رایتس واچ گفت: «مقامات ایران به‌جای ایجاد فضای امن برای فعالیتهای مسالمت‌آمیز به سرکوب به‌عنوان واکنش مورد علاقه خود برگشته‌اند.»
در بیانیه هیومن رایتس واچ که روز شنبه ۳۰تیرماه منتشر شد، آمده است، صدور احکام زندان برای دانشجویان و اعمال محدودیت بر فعالیتهای مسالمت‌آمیز دانشجویی در ایران شدت یافته است.
همین گزارش اضافه می‌کند، در هفته گذشته دست کم ۸دانشجو از دانشگاههای تهران و تبریز به احکامی تا هشت سال زندان محکوم شده‌اند و دانشجویان دیگری نیز به مدت دو سال از هر گونه فعالیت سیاسی و رسانه‌یی و حتی حضور در شبکه‌های اجتماعی محروم شده‌اند.

احکام سرکوبگرانه برای دانشجویان معترض


در هفتم مارس ۲۰۱۸ شوراهای صنفی دانشجویان در کانال تلگرامش گزارش داد شعبه‌ٔ ۲۶دادگاه به‌اصطلاح انقلاب تهران لیلا حسن‌زاده و سینا ربیعی، فعالان دانشجویی ازدانشگاه تهران که در تاریخ یکم ژانویه بازداشت شده بودند، را به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به شش و یک سال زندان و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم کرده‌اند.
همچنین در روز ۵مارس این کانال خبر داد که یکی از به‌اصطلاح دادگاههای رژیم محسن حق‌شناس، دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران، را به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «اختلال در نظم عمومی با شرکت در تجمعات غیرقانونی» به دو سال زندان محکوم کرده است.
به گفته فعالان حقوق‌بشر شعبه ۱۵ دادگاه به‌اصطلاح انقلاب تهران سینا درویش عمران، دانشجوی زبان آلمانی، وعلی مظفری، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران را به هشت سال زندان و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم کرده است. دادگاه همچنین آنها را به مدت دو سال از عضویت در احزاب سیاسی و حضور در شبکه‌های اجتماعی محروم کرده است.
در ۱۰ژوییه رویا صغیری، دانشجوی دانشگاه تبریز، در حساب اینستاگرامش خبر داد که بیدادگاه تجدیدنظر حکم زندان ۲۳ماهه‌ٔ او به اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به ارکان نظام» را تأیید کرده است. چند روز قبل‌تر دادگاهی دو دانشجوی دانشگاه تبریز به نام‌های علی کامرانی و علی قدیری را به شش ماه زندان محکوم کرده بود.
در پرونده‌‌یی پیش از این، دادگاهی در تهران در روز ۳ژوییهفرشته طوسی ۳۰ساله را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به‌خاطر سازمان‌دهی مراسم روز ملی دانشجو در دانشگاه علامه طباطبایی در دسامبر ۲۰۱۶ به ۱۸ماه زندان محکوم کرده بود.

پرونده دانشجویان دستگیرشده در اعتراضات دیماه۹۶

بیشتر این فعالان دانشجویی در جریان اعتراضات سراسری دیماه گذشته بازداشت شده بودند.
به گفته پروانه سلحشوری، نماینده مجلس رژیم، در جریان اعتراضات سراسری دیماه گذشته و پس از آن حدود ۱۵۰دانشجو بازداشت شدند که تا کنون برای ۱۷تن از آنها حکم صادر شده است.
همچنین به‌گفته محمود صادقی، نماینده دیگر مجلس رژیم، وزارت اطلاعات از دانشجویان دستگیر شده بازجویی کرده و احکام یاد شده بر اساس این بازجوییها صادر شده است.
وکیل مدافع چند تن از دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات دیماه ۹۶، از ارائه درخواست تجدیدنظر نسبت به احکام صادر شده برای موکلانش گفت: برخلاف قبول وکالت تعدادی از این دانشجویان از طرف قاضی اجازه دفاع ندادند و گفتند که وکیل نمی‌پذیرند. در نتیجه دفاعیات خود را در دادگاه تجدیدنظر ارائه خواهد داد.

تجمع دانشجویان تهرانی برای آزادی دستگیر شدگان قیام

۲۲ اسفند ۹۶ دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و علامه طباطبایی امروز سه‌شنبه ۲۲اسفند در اعتراض به بازداشت و احکام سنگین هم کلاسی‌های خود تجمع کردند. دانشجویان تراکتهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود روح جمعی نمرده است.
۲۰ اسفند۹۶ نیز دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک تهران تجمع کردند و خواستار آزادی دانشجویان دستگیرشده در جریان قیام دیماه گردیدند.

بیشتر بخوانید

مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ  مقاومت ودر توئیتربنام @BAHAREAZADY   دنبال کنید 

ما بر اندازیم#   تهران # قیام دیماه#  اعتصاب # تظاهرات#  قیام سراسری#  اتحاد

No comments:

Post a Comment