Friday, September 21, 2018

سه ضربه جدی به رژیم ایران در سوریه

انهدام انبارهای مهمات سپاه پاسداران در فرودگاه دمشق
انهدام تسلیحات ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان
کانال تلویزیونی سی.ان.ان گفت تأسیسات حساس نظامی رژیم ایران در سوریه هدف حملات هوایی اسراییل قرار گرفته است.
سی.ان.ان. به‌نقل از دو مقام دفاعی آمریکا گزارش داد: «گمان می‌رود، هدف حملات هواپیماهای اسراییلی به لاذقیه در روز دوشنبه تأسیساتی بوده باشد که رژیم ایران از آن برای نگهداری تجهیزات حساس نظامی استفاده می‌کند. قطعاتی که می‌توانند با مونتاژ شدن به‌عنوان تسلیحات برای حزب‌الله به لبنان منتقل شوند».
سی.ان.ان. افزود: «وزارت دفاع اسراییل در حساب توئیتر خود نوشت که جت‌های این کشور «تأسیسات مربوط به قوای مسلح سوریه را هدف قرار دادند. در آنجا سیستم‌هایی برای ساخت تسلیحات دقیق و مرگبار در آستانه انتقال برای گروه نیابتی حزب‌الله لبنان وابسته به رژیم ایران قرار داشت ».

رسانه‌های عربی گفتند شرکت تجاری ایمیج ست عکس‌هایی که از ماهواره به‌دست آورده ویرانیهای باقیمانده از انبار تسلیحات رژیم اسد در لاذقیه را منتشر کرد.
ارتش اسراییل گفت این انبار ارتش اسد حاوی منظومه‌های تسلیحاتی دقیقی بود که از ایران برای شبه‌نظامیان حزب‌الله ارسال شده بود.
ماهواره‌ای که این عکس‌ها را گرفته هنوز عکس هواپیمای روسی مدل ایل ۲۰را که طی تهاجم به انبار تسلیحات یاد شده سرنگون شد را منتشر نکرده است.

ارتش اسراییل اعلام کرد که فرمانده نیروی هوایی‌اش ژنرال امیکام نورکین به مسکو سفر خواهد کرد تا نتایج تحقیق در مورد سقوط هواپیمای نظامی روسی در شهر لاذقیه در روز دوشنبه را با اطلاع مقامات مسکو برساند.
ارتش اسراییل رژیم اسد را متهم کرد که این هواپیما را سرنگون کرده و گفت پدافند ضدهوایی سوریه به سوی این هواپیما شلیک کرده است.

سقوط هواپیمای نظامی روسیه
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌یی درباره سقوط هواپیمای نظامی روسیه در لاذقیه با اشاره به دخالتهای رژیم ایران در سوریه تأکید کرد: این حادثه بر نیاز فوری حل و فصل جنگ سوریه مطابق قطعنامه ۲۲۵۴شورای امنیت ملل ‌متحد و پایان دادن به عبور تحریک کننده تسلیحات خطرناک رژیم ایران از طریق سوریه که یک تهدید برای منطقه است، تأکید می‌کند.

هواپیمای نظامی روسی
سپاه پاسداران با هراس درباره بیانیه وزیر خارجه آمریکا در خبرگزاری خود نوشت: مایک پمپئو» در واکنش به سرنگون شدن یک هواپیمای نظامی روسیه در سوریه، ضمن ابراز تأسف از این موضوع، بدون ارائه دلیلی روشن، انگشت اتهام را به سوی «اقدامات تحریک‌آمیز جمهوری اسلامی» گرفت.
در همین رابطه نیویورک تایمز ژورنال نوشت: اسراییل توانسته بواسطه چشم‌پوشی روسیه در عرض ۲سال بیش از ۲۰۰حمله هوایی انجام دهد.

منطقه حائل در استان ادلب
به گزارش سایت رسمی ائتلاف ملی سوریه، عبدالرحمان مصطفی رئیس این ائتلاف از توافق ترکیه و روسیه بر سر ادلب برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی بی‌سابقه در منطقه، استقبال کرد.
وی تأکید کرد این توافق می‌تواند راه را برای احیای روند سیاسی به‌منظور یافتن یک راه‌حل جامع سیاسی در سوریه هموار سازد.
این منبع افزود: «عبدالرحمان مصطفی گفت ائتلاف ملی سوریه از جدیت تهدیدهای ابراز شده از سوی رژیم اسد و (رژیم) ایران درباره حمله به ادلب به‌خوبی مطلع است... مصطفی گفت، طرح‌های رژیم اسد برای حمله به ادلب و کشتار و بی‌خانمان کردن ساکنان آن به‌سختی شکست خورد».
دبیرکل ملل ‌متحد از توافق سران ترکیه و روسیه برای ایجاد یک منطقه حائل در ادلب استقبال کرد و همه طرف‌ها را به همکاری برای اجرای این توافق و تضمین دسترسی امن و بلامانع انسان‌دوستانه به تمامی مناطق، فراخواند.
در بیانیه سخنگوی آنتونیو گوترش، آمده است: «دبیرکل بر لزوم اقدام فوری برای پاسخ‌دادن به علل ریشه‌یی این جنگ و... ایجاد یک راه‌حل سیاسیِ هم‌خوان با قطعنامه ۲۲۵۴شورای امنیت، تأکید می‌کند».
به گزارش واشنگتن اگزمینر، ارتش آمریکا از توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه حائل در ادلب استقبال کرد.
سرهنگ شان رایان سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در بغداد، گفت: «اگر این توافق پابرجا باقی بماند و بتواند جان انسانها را نجات بدهد و از یک فاجعه انسانی جلوگیری کند...، قطعاً ما از آن حمایت می‌کنیم... ما خواهان یک راه‌حل سیاسی هستیم».


در همین حال رسانه‌های ترکیه از تماس تلفنی وزیر خارجه این کشور با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره وضعیت ادلب و توافق ایجاد یک منطقه حائل در آنجا خبر دادند.
بنا‌ به این گزارش چاووش‌اغلو همچنین با وزرای خارجه فرانسه و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفتگوهای تلفنی داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به‌دنبال اعلام توافق سران روسیه و ترکیه برای جلوگیری از حمله رژیم اسد به استان ادلب، هزاران تن از مردم به خانه‌های خود بازگشتند.
پس از تشدید حملات هوایی در هفته‌های اخیر، دهها هزار تن از غیرنظامیان این منطقه را به ناچار ترک کرده بودند.
دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه روز چهارشنبه گفت از زمان اعلام توافق در روز دوشنبه، حدود ۷هزار تن از مردم به شهرها و روستاهای خود بازگشته‌اند.
روزنامه ینی شفق ترکیه درباره توافق سران ترکیه و روسیه پیرامون استان ادلب، می‌نویسد: «این‌که این توافق در دیدار دوجانبه اردوغان و پوتین به دست آمد و نه در دیدار ده روز پیش سران با حضور رئیس‌جمهور رژیم ایران، قطعاً شایان توجه است».
در بخش دیگری از این مقاله، آمده است: «اسد و متحد آن یعنی رژیم، ایران گمان می‌کردند که از فرصتی برای حذف نیروهای اپوزیسیون سوریه در ادلب برخوردار شده‌اند و در حالی که با ولع بسیار به این واقعه نزدیک می‌شدند، تمامی آنچه به خود وعده داده بودند، برباد رفت ».

مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت   ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید

پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات

سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور   #IranRegimeChange

No comments:

Post a Comment