Tuesday, March 12, 2019

برایان هوک: ایران می‌خواهد عراق را به یکی از استانهایش تبدیل کندبرایان هوک: ایران می‌خواهد عراق را به یکی از استانهایش تبدیل کند


برایان هوک نماینده ویژه وزارت‌خارجه آمریکا در امور ایران معتقد است که سفر آخوند روحانی به عراق هم‌سو با منافع ملی مردم این کشور نیست و قصد نهایی رژیم ایران این است که عراق را به یکی از استانهای خود تبدیل کند.
وی افزود: مردم عراق می‌بایست در خصوص سفر آخوند روحانی، انگیز‌ه‌های این سفر را در نظر بگیرند. دولت روحانی برای مطالبات مردم کشورش اولویتی قائل نیست، چطور ممکن است که بهبود وضعیت مردم عراق را در نظر داشته باشد.
هوک اضافه کرد: آنچه ایران در نهایت به‌دنبال آن است تبدیل عراق به یکی از استانهای این کشور است. از این طریق آنها خواهند توانست یک بزرگراه نظامی ایجاد کنند که سپاه پاسداران موشک، تسلیحات و نیروهای پیکارجو را در سراسر منطقه جابه‌جا کنند.
وی همچنین گفت که در حالی که مردم عراق همه خود را عراقی می‌دانند، رژیم ایران درصدد است که هویت ملی عراق را تغییر داده و یک هویت شیعی جایگزین آن کند. این کانون سیاست خارجی ایران را تشکیل می‌دهد، آنها به‌دنبال تفرقه و درگیری فرقه‌یی هستند، آنها همین سیاست را در عراق دنبال می‌کنند.
مقام وزارت‌خارجه آمریکا افزود: عراق برای ایران ابزاری برای بی‌ثبات کردن سراسر خاورمیانه و تشکیل «کریدور قدرت شیعی» در منطقه است و این در راستای منافع مردم عراق نیست.


نیاز رژیم ایران به عراق برای دور زدن تحریم‌ها
به‌دنبال تشدید تحریم‌های آمریکا، مقامهای ایران پیش از این گفته بودند که در تلاش هستند در مبادلات با عراق از پول این کشور به جای دلار استفاده کنند.
به نظر می‌رسد با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، عراق به یکی از کشورهای کلیدی در مبادلات مالی و تجاری با ایران تبدیل شده‌ است.
خبرگزاری رسمی عراق از قول ایرج مسجدی گزارش داده است که رژیم ایران در نظر دارد حجم تجارت دوجانبه با عراق را به ۲۰میلیارد دلار برساند.
برایان هوک درباره فعالیت‌های رژیم ایران و دخالت هایش در کشورهای منطقه در مصاحبه با العربیه انگلیسی روز ۲۴دی گفت واشنگتن برای جلوگیری از تبدیل یمن مانند لبنان توسط رژیم ایران، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

حداکثر فشار بر رژیم ایران
برایان هوک روز ۹آذر در یک کنفرانس مطبوعاتی سیاست آمریکا درباره وارد کردن حداکثر فشار بر رژیم ایران برای تغییر رفتار این رژیم را تشریح کرد. او خاطرنشان کرد که تجاوزات رژیم ایران و تسلیحات و تجهیزات ارسالی برای گروه‌های تروریستی در شش ماه اخیر از جمله در یمن بیشتر شده است. این رژیم بیش از ۸میلیارد دلار به بشار اسد و صدها میلیون دلار به حزب‌الله لبنان و حماس داده است. کما این‌که ارتش افغانستان موشکهای رژیم را از طالبان به غنیمت گرفته است. رژیم ایران گفته است که برای انقلاب در بحرین سوخت می‌رساند.

برایان هوک افزود رسانه‌ها نقش رژیم ایران در یمن را کمرنگ می‌کنند در حالی‌که این رژیم است که به حوثیها کمک مالی و نظامی می‌کند. ما نمی‌توانیم شاهد یک حزب‌الله دیگر در یمن باشیم. کما این‌که در لبنان بیش از صد هزار موشک در ذخایرش دارد. ما نمی‌توانیم شاهد لبنانیزه شدن یمن باشیم. ما باید از کوبیده شدن میخ رژیم ایران در یمن جلوگیری کنیم.ما کار می‌کنیم تا پیشروی رژیم ایران و دست نشاندگانش را متوقف کنیم.
برایان هوک تأکید کرد که شواهد معتبری وجود دارد که (رژیم) ایران تکنولوژی موشک بالستیک را به شبه‌نظامیان شیعی در عراق منتقل می‌کند.

برایان هوک، هماهنگ‌کننده اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا روز ۲۸آذر گفته بود رژیم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است.
وی با اشاره به این‌که شورای امنیت دوازده سال است مرتباً درباره برنامه موشکی غیرقانونی این رژیم و گسترش موشکهایش به لبنان، سوریه، عراق، و یمن تشکیل جلسه می‌دهد، گفت: (این رژیم) در آمدهای نفتی ایران و همچنین پول (هایی راکه از دولت اوباما بعد از برجام دریافت کرده)، به جای سرمایه‌گذاری به نفع مردم ایران، برای اسد در سوریه و شبه‌نظامیانش در عراق و برای حوثی‌ها در یمن هزینه می‌کند.

برایان هوک درباره تحریم‌های نفتی آمریکا گفت: شش ماه پس از خروج آمریکا از برجام، کشورهای جهان واردات نفت خام از ایران را به میزان بیش از یک میلیون بشکه [در روز] کاهش داده‌اند. دسترسی تمام بانک‌های تحت تحریم، به سیستم سوئیفت لغو شده است. وی تأکید کرد: اقلام خوراکی، دارویی، و تجهیزات پزشکی از تحریم‌های آمریکا معاف هستند.

هماهنگ کننده اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: مقامات رژیم ایران یک روز ما را «شیطان بزرگ» خطاب می‌کنند، ولی روز دیگر فرزندانشان را برای زندگی به اینجا می‌فرستند، و این بیانگر عمق دورویی رژیم ایران است، مردم ایران می‌بینند که فرزندان مقامات رژیم در آمریکا هستند؛ آن هم رژیمی که دریافت روادید را برای مردم خود بسیار سخت کرده است. ما در فکر تغییر این وضع هستیم.

No comments:

Post a Comment