Friday, September 28, 2018

اقتصاد «مفت خری»؛ چه کسانی سهام شرکت‌ها را مفت خری می‌کنند؟اقتصاد «مفت خری»؛ چه کسانی سهام شرکت‌ها را مفت خری می‌کنند؟


مفت خری یکی از اصلاحاتی‌ست که می‌توان آنرا در اقتصاد ایران شناسایی کرد. آنچه از آن به‌عنوان رونق بازار بورس یاد می‌شود تعبیر دیگری از مفت خری شرکت‌ها توسط افراد خاص می‌باشد.
علت رشد بورس در ایران چیست؟ می‌توان این رشد را معلول شرایط رشد و رونق اقتصادی دانست؟ آنهم در شرایطی که بسیاری از اقتصاد‌دان‌ها حتی دیگر درباره رکود اقتصادی در ایران سخن نمی‌گویند زیرا اقتصاد کشور را در آستانه‌ی فروپاشی می‌دانند. بی‌شک باید دلیل دیگری برای رشد بازار بورس در ایران جستجو کرد.
تاسیس یا خرید؟
در این رابطه سید علی طباطبایی، مدیر امور شعب و آموزش کارگزاری بانک انصار مثالی می‌زند که تا حدودی توضیح دهنده‌ی علت رشد بازار بورس در شرایط حال حاضر اقتصاد کشور است. او از فردی فرضی سخن می‌گوید که می‌خواهد هم اکنون یک شرکت سیمان در ایران تاسیس کند. این فرد با توجه به افزایش نرخ دلار و تورم باید ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند یا بتواند سرمایه‌گذاران را متقاعد به سرمایه‌گذاری کند اما راه دیگری هم در برابر این فرد وجود دارد او می‌تواند در بورس ایران مشابه همین شرکت را با ۱۰ میلیارد تومان خریداری کند.
در نتیجه ممکن است شاهد رونق بورس باشیم. شاهد باشیم که سهام شرکت‌ها خرید و فروش می‌شوند. اما این خرید و فروش نه با هدف بهره‌برداری از سوددهی این شرکت‌ها در حال حاضر یا احتمال رونق گرفتن و سوددهی آتی آنها بلکه با هدف «مفت خری» صورت می‌گیرد. این شرکت‌ها در حال حاضر در شرایطی به سر می‌برند که در آستانه تعطیل شدن یا در حال ضرردهی هستند. بسیاری از این شرکت‌ها حتی از پرداخت حقوق کارگران خود خودداری می‌کنند. در این شرایط به واقع یک شرکت ورشکسته یا نزدیک به پایان خط، با قیمتی بسیار پایین‌تر از ارزش واقعی آن واگذار می‌شود.
رصد خریداران
از سوی دیگر نکته‌ای که جلب توجه می‌کند؛ رصد خریداران این دست شرکت‌هاست که با پولی اندک و به اسم بخش خصوصی به دنبال تصاحب شرکت‌ها هستند. حرکتی که می‌تواند با نگاهی سطحی به آمارها و گزارش‌ها حکایت از فعال شدن بخش خصوصی در بورس داشته باشد اما به واقع یک حرکت نه‌چندان خزنده و پنهان از سوی افراد و نهادهای خاص برای تصاحب بخش‌های بیشتری از اقتصاد کشور است. برای داشتن تصویری واقعی‌‌تر از این وضعیت، خوب است به یاد بیاوریم یکی از دلایل مخالفت سپاه برای پیوستن نظام به FATF، شناسایی شدن هزاران نفری‌ست که به اسم بخش خصوصی مشغول فعالیت اقتصادی به نفع سپاه هستند. سپاه بیمناک است که این افراد در لیست تحریم‌های آمریکا وارد شوند. [چرا سپاه مخالف هرگونه پیوستن نظام به FATF می‌باشد؟]
به طور حتم بخشی از هزاران کادر اقتصادی سپاه در عرصه‌ی بازار بورس به اسم بخش خصوصی در حال تصاحب شرکت‌هایی هستند که هنوز تصاحب نکرده‌اند یا در آن سهم مسلط را نداشته‌اند.
فراموش نمی‌کنیم که در اکتشاف سرزمین‌های جدید؛ در معامله خارجیان تازه وارد و بومیان، یا در اقتصادهای ورشکسته؛ در معامله بزرگ سرمایه‌داران با توده‌های مردم، یک انتقال مالکیت از بخشی به بخش دیگر صورت گرفته است. بخشی از این انتقال با جنگ و بخش دیگر با خرید ارزان اموال بخش ضعیف توسط بخش قدرتمند صورت گرفته است. آنچه مشابه آن در شرایط حال حاضر اقتصاد ایران، صورت می‌گیرد و می‌توان از آن به‌عنوان «مفت خری» یاد کرد.
خریدارانی که سهام شرکت‌ها را مفت‌ خری می‌کنند می‌توانند در شرایط آتی و پس از تغییر اوضاع اقتصادی در صورت تمایل همین سهام‌هایی را که به ارزان ترین قیمت خریده‌اند با سودی بیشتر به فروش رسانند مشابه آنچه اکنون در بازار سکه و دلار در جریان است. اگر بر فرض فردی در ابتدای سال دلار را با بهای ۵۰۰۰ تومان خریداری کرده باشد در حال حاضر می‌تواند آنرا بالای ۱۶ هزارتومان به فروش رساند و به این ترتیب بخش بیشتری از نقدینگی و سرمایه مالی موجود در بازار را تصاحب کند.
به گفته‌ی سید علی طباطبایی «در مفت خری طول زمان رشد بازار کوتاه ولی میزان رشد قیمتی آن بسیار شارپ و سریع می باشد.»
یکی دیگر از ویژگی‌های کسانی که دست به مفت خری می‌زنند در اختیار داشتن سرمایه‌ای‌ست که می‌توانند از سوددهی فوری آن صرفه نظر کنند. این گروه به طور طبیعی باید از یک پشتوانه‌ی مالی جدی برخوردار باشند تا بتوانند وارد عرصه‌ی مفت خری بشوند.
مدیر امور شعب و آموزش کارگزاری بانک انصار در این رابطه تصریح می‌کند: «بسیاری از سرمایه گذاران سهامی را می‌خرند که احتیاجی به آن سهم ندارند ولی آن را مفت خری می‌کنند. به عنوان مثال اگر تلفن همراهی که در حال حاضر ۳ میلیون تومان قیمت دارد را ۲۰ هزار تومان بفروشند ما آن را می‌خریم بدون اینکه به آن نیاز داشته باشیم. در این صورت خرید ما فقط به دلیل مفت بودن ارزش آن گوشی است. بازار بورس نیز تا این لحظه بیشتر به این دلیل رشد داشته است.» [جهان اقتصاد ۳۱ شهریور ۹۷]
ناظران اقتصادی بر این باورند که شتاب تحولات و علنی شدن بسیاری از اطلاعات درون نظام بیش از پیش مشخص خواهد کرد که کدام نهادها و افراد با به ورشکستگی کشاندن اقتصاد کشور در پی تصاحب بخش‌های بیشتری از آن هستند. نظامی که بر اساس مناسبات تیولداری اقتصاد کشور را اداره کرده است به طور طبیعی راه‌های نو و نوتری برای تصاحب بیشتر اقتصاد کشور کشف می‌کند!

مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت   ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید

پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات

سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور   #IranRegimeChange

No comments:

Post a Comment