Wednesday, December 19, 2018

مروری بر رسانه‌های حکومتی – چهارشنبه ۲۸آذر ۹۷


مروری بر رسانه‌های حکومتی – چهارشنبه ۲۸آذر ۹۷مهم‌ترین عنوانهای روزنامه‌های حکومتی امروز چهارشنبه بیست و هشتم آذر، اختصاص یافته است به اشک تمساح برای دانش‌آموزان قربانی شده در آتش‌سوزی مدرسه زاهدان، دعوای باندی بر سر رفتار عضو مجلس ارتجاع با یک کارمند گمرک، و حملات باندی بر سر اصلی‌ترین بحرانهای خارجی رژیم، یعنی برجام و FATF.
روزنامه‌های حکومتی با ترفند اشک تمساح‌ تلاش کرده‌اند افکار عمومی را برای فاجعه مرگ دانش‌آموزان زاهدان تسکین دهند.
آرمان با دو تیتر: «تکرار فاجعه شین آباد» و «چراغ نفتی باز هم حادثه آفرید»
آفتاب یزد با تیتر: «تکرار فاجعه شین آباد، این بار در زاهدان»
ابتکار با تیتر « یاران دبستانی در آتش بی‌گازی» و جوان با تیتر « بچه‌های مدرسه هم‌چنان می‌سوزند» تلاش کرده‌اند با مردم همدردی نشان دهند. اما در میان حجم زیاد مطالب تنها به گوشه‌یی از واقعیتها اذعان کرده‌اند.
ابتکار نوشته است« این موضوع در حالی مطرح می‌شود که مدتی پیش حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، با روشن کردن مشعل گاز، از رسیدن گاز به سیستان و بلوچستان خبر داده بود».
ایران ارگان دولت روحانی هم در این تلاش ناگزیر، ضدو نقیض گویی مهره‌های حکومتی را انعکاس داده و از جمله نوشته است«علی مرادی، مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به دستورالعمل آموزش و پرورش استفاده از چراغ نفتی در مدارس تخلف است و مدیر این مجموعه غیردولتی تخلف کرده است». و سپس افزوده «محمد هادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت:ما مجبور به استفاده از چراغ نفتی در مدارس هستیم چون در حال حاضر جایگزینی برای این ‏موضوع در استان وجود ندارد که البته در همه مدارس وضعیت به همین شکل ‏است».

روزنامه‌های باند خامنه‌ای هم فاجعه مرگ دانش‌آموزان را ابزار دعوای باند و خراب کردن باند رقیب کرده‌اند. اما ناخواسته بی‌اعتنایی رژیم نسبت به جان فرزندان مردم را برملا کرده‌اند.
وطن امروز نوشته است« ۳۰درصد مدارس کشور فرسوده هستند و این فرسودگی می‌تواند امنیت دانش‌آموز و معلم را تهدید کند اما در اولویت‌های آموزش‌ و پرورش حساس کردن جامعه نسبت به این موضوع و دریافت بودجه برای حذف مدارس فرسوده، انگار جایگاهی ندارد. مدیران آموزش‌ و پرورش خودشان اذعان دارند ۳۰درصد مدارس کشور فرسوده‌اند، آنها در برخی اظهارات خود اشاره هم داشته‌اند که این مدارس برای حضور دانش‌آموزان استانداردهای لازم را ندارند».

هتاکی عضو مجلس ارتجاع به یکی از شهروندان هم در روزنامه‌های امروز تبدیل به اسباب جنگ باندی شده‌ است.
کیهان خامنه‌ای نوشته است: « نکته قابل تأمل و البته تأسف‌آور اینجاست که مجلس در برابر رفتارهای دور از ادب این نماینده، نه تنها اقدام خاصی انجام نداد بلکه ۴۰نماینده خواستار استیضاح وزیر اقتصاد به‌خاطر برخورد حراست گمرک با این نماینده هتاک شدند!» کیهان در ادامه نوشته است: «هر چند به‌نظر می‌ر‌سد از مجلسی که محصول «تکرار»های کورکورانه است و نمایندگان آن درگیر زدوبندهای سیاسی و جناحی هستند انتظار زیادی است! از سوی دیگر چنین رفتارهای عجیبی نشان می‌دهد ظاهراً از این مجلس نباید انتظاری برای رفع دغدغه‌های اساسی مردم را داشت».

بودجه ۹۸که هنوز به مجلس ارتجاع داده نشده در روزنامه‌های هر دو باند موضوع کشمکش و سهم‌خواهی است:
رسالت سهم‌خواهی پاسداران را به‌نقل از پاسدار وحیدی با تیتر«افزایش بودجه دفاعی ضروری است» انعکاس داده
ابتکار به باندهای حاکم در مورد سهم‌خواهیها هشدار داده و نوشته است مردم « زمانی که ببینند این خودشان هستند که به تنهایی باید بار گرانی کالاهای اساسی را تحمل کرده و حتی منت سوخت ارزان بر سرشان گذاشته شود و در شرایطی که حتی دولت سخنگویی هم به‌معنای سابق آن ندارد، احساس مورد ظلم قرار گرفتن خواهند کرد و حرف‌هایشان را در خیابان و با فریاد می‌زنند».

روزنامه‌های باند روحانی نسبت به اوضاع سخت اقتصادی هشدار داده‌اند.
آرمان نوشته است« امروز مشکلات معیشتی به سایر حوزه‌ها اعم از اجتماعی، فرهنگ و سیاسی نیز نفوذ کرده و به مشکل اصلی و مهم مردم تبدیل شده است. امروز مردم ایران در معرض آسیب‌های روانی و روحی ناشی از فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند و آستانه تحمل جامعه به‌دلیل شرایط نامناسب اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. در علوم اجتماعی و اقتصادی چنین وضعیتی احتمال این‌که شکل امنیتی به خود بگیرد وجود دارد».
جهان صنعت به‌نقل از صادق الحسینی کارشناس اقتصادی رژیم نوشته است «اختصاص ارز ۴۲۰۰تومان برای تأمین کالاها به نفع دو درصد بالای جامعه است، کسانی که بتوانند ارز ترجیحی بگیرند از این قضیه منتفع می‌شوند و عملاً حمایتی از اقشار ضعیف صورت نمی‌گیرد‌. این مسأله موجب گسترش نابرابری و افزایش احساس تبعیض می‌شود که در نتیجه به ناآرامی‌های اجتماعی دامن می‌زند»‌.

FATF و تحریم‌ها در روزنامه‌های باند خامنه‌ای موضوع حملات باندی و ابراز وحشت از قیام مردم با انتساب آن به آمریکا شده است.
کیهان نوشته است: « آمریکا تلاش دارد با استفاده از این فضاسازیهای جعلی بر طبل تفرقه افکنی و تشدید اختلافات بکوبد تا در کف خیابانها با ایجاد آشوب و اغتشاش به‌دست نفوذی‌های لیبرال مسلک خود احتمالاً زمینه فتنه‌ای دیگر هم‌چون دو فتنه ۷۸و ۸۸را فراهم کند». کیهان سپس به مهره‌ها و مقامات حکومتی هشدار داده است « برخی مسئولان و مدیران با سخنان شاذ و تحریک‌آمیز و مواضع نسنجیده و نپخته و برخلاف سیاست‌های اصلی نظام به مسموم کردن فضای سیاسی و رسانه‌یی کمک نکنند و در میدانی که دشمن طراحی کرده بازی نکنند».
کیهان در مطلب دیگری اظهارات علی بیگدلی را از یک سایت باند روحانی آورده است. در این مطلب از جمله آمده « علی بیگدلی در گفتگو با دیپلماسی ایرانی اظهار داشت: وضعیت فعلی ما در برجام (نه راه پس و نه راه پیش) همان نقشه مد نظر آمریکا در خصوص ایران است. اکنون هم اتحادیه اروپا سعی دارد اصل برجام را برای کنترل ایران، حفظ و به نام سازو کار ویژه، تهران را هم‌چنان متعهد به توافق هسته‌یی کند. یقینا تداوم بازی برجامی با ایران از جانب قاره سبز در دستور کار خواهد بود». کیهان در ادامه به‌نقل از همان منبع افزوده است « وی با اشاره به بهانه‌هایی مانند توان موشکی و دیپلماسی منطقه‌یی ایران گفت: فعلاً مهم‌ترین بهانه عدم همکاری اروپا با ایران در مسأله سازو کار ویژه مالی به عدم تصویب لوایح ۴گانه FATF بازمی‌گردد. اکنون هم مسأله پیوستن اسراییل به CFT مطرح شده است. لذا من معتقدم که برجام در این شرایط مرده است و هیچ سود و فایده‌ای برای ما نخواهد داشت.
بیگدلی، در پاسخ این سؤال که «شما وعده آغاز به کار سازو کار ویژه مالی را از ژانویه سال ۲۰۱۹مطابق گفته‌های موگرینی در راستای همان تعهدات پوچ می‌دانید؟»، تصریح کرد: در این مسأله شک نکنید».مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت    ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید
پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات
سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور   #IranRegimeChange

No comments:

Post a Comment