Wednesday, December 19, 2018

غم زندگی فقیرانه مردم در شب یلدا و امیدآنها به روشنایی صبحغم زندگی فقیرانه مردم در شب یلدا و امیدآنها به روشنایی صبح

با رسیدن ماه آذر به روزهای انتهایی و نزدیک شدن شب یلدا، گرانی میوه،‌ آجیل و سایر مواد مورد نیاز سفره مردم در این شب، اکثریت مردم تحت فشار گرانی و فقر قرار گرفته‌اند، تا جایی که به اذعان رسانه‌های حکومتی آن شور و جنب‌وجوشی که در سالهای دور در میان مردم دیده می‌شد در امسال کمتر دیده می‌شود.
در ماههای گذشته با گرانی قیمت اقلام خوراکی به طرز سرسام‌آوری قدرت مردم هم کاهش یافته است.
به همین دلیل بسیاری از مردم قدرت خرید اولیه‌ترین مایحتاج زندگی برای شب یلدا را ندارند و بسیاری از بازارهای فروش موادغذایی، فروش آجیل و شیرینی‌جات نیز نسبت به سالهای گذشته خلوت‌ترند.
با افزایش قیمت کالاها به‌طور عام، گرانی میوه، لبنیات، مواد گوشتی و آجیل به‌طور خاص در این روزها زندگی اکثریت مردم فقیر را تحت فشار قرار داده است، زیرا قیمت میوه، آجیل و مواد گوشتی نیز تحت تاثیر تورم نسبت به سالهای گذشته افزایش سرسام‌آوری داشته است.
به همین دلایل است که توان خرید مردم نسبت به سال قبل نزدیک به ۵۰درصد کاهش داشته است.
در چنین وضعیتی اکثریت مردم دیگر قادر به خرید نیازهای اولیه خود مانند گوشت و لبنیات نیستند، چه برسد که بخواهند در شب یلدا خرید ویژه میوه و آجیل هم بکنند.
مثلاً کارگری که حقوق او کمتر از یک‌چهارم خط فقر است با یک حقوق یک میلیون تومانی چطور می‌تواند برای خرید چند کیلو میوه، گوشت و آجیل تقریباً معادل نصف حقوق خود را برای شب یلدا خرج کند و برای روزهای باقیمانده ماه گرسنه بماند تا مجدداً حقوق یک میلیون تومانی ناچیز را دریافت کند.
بگذریم که بسیاری از مردم بیکار هستند و حتی نمی‌توانند حقوق حداقلی و یک میلیون تومانی را هم داشته باشند.
در چنین وضعیتی است که به‌قول بسیاری از مردم، با توجه به رشد قیمت‌های نجومی و پایین آمدن قدرت خرید مردم، کام مردم در شب یلدا تلخ شده است،و مردم مجبورند یا اساساً خریدی نکنند و یا به خرید اقلام نامرغوب با قیمت به‌مراتب کمتر روی بیاورند.
به گفته چند تن از فروشندگان میوه و آجیل در تهران، مردم وقتی قیمت روی اجناس را در بازار می‌بینند به‌دلیل عدم توان مالی برای خرید به آرامی از کنار مغازه‌ها عبور می‌کنند.
عده‌ای از مردم هم حاضرند اجناس نامرغوبی را به‌صورت نسیه تهیه کنند اما فروشندگان حاضر به فروختن جنس نسیه به آنها نیستند.
گرچه مردم در سالهای اخیر و در آستانه برگزاری مراسم شب یلدا حال و روز خوشی نداشتند، اما امسال وضعیت و شرایط به گونه دیگری است.
در چنین وضعیتی است که اکثریت مردم فقرزده ایران با پرواز قیمتها طعم آجیل و میوه‌جات را هم نمی‌چشند، زیرا نمی‌توانند موادی نظیر پسته، بادام، کشمش، توت، نخودچی، تخمه ژاپنی، فندق و... را که قیمت‌شان به طرز سرسام آوری بالا رفته تهیه کنند.
این مردم چگونه امکان خرید یک کیلو پسته را دارند که حداقل قیمت آن ۲۰۰هزار تومان در هر کیلو است، قیمت بادام و گردو نیز حدود ۱۲۰هزار تومان و قیمت تخمه ژاپنی هم حدود ۴۰هزار تومان است.
مردمی که برای حداقل نیازهای زندگی مانند گوشت و لبنیات در روزهای معمولی کمیتشان لنگ است و مردمی که حدود ۳۰درصد آنها در روزهای معمول سال هم توان تهیه نان خالی ندارند و بسیاری از همین مردم گرسنه مجبورند از نانوایی و همسایه نان قرض کنند.
در شب یلدا وضعیت برای مردم آنجا بغرنج‌تر می‌شود که مواد گوشتی و لبنیاتی نیز در روزهای اخیر به‌شدت بالا رفته است.
بنا‌ به گزارش بانک مرکزی رژیم در آبانماه گذشته، طی یک‌سال اخیر نرخ لبنیات ۵۷درصد، تخم مرغ ۵۶.۶درصد، برنج ۲۱.۶درصد، حبوبات ۱۵درصد، میوه‌های تازه ۶۸.۳درصد، سبزیهای تازه ۳۹.۳درصد، گوشت قرمز ۳۹درصد، گوشت مرغ ۴۹درصد، چای ۲۴درصد، روغن نباتی ۴۴درصد و قند و شکر ۴۲درصد افزایش یافته است.(خبرگزاری تسنیم ۲۹آبان ۹۷)
بر اساس همین گزارش و این ارقام متوسط افزایش قیمت مواد غذایی بیش از ۵۰درصد است.
به این ترتیب شب یلدا که برای ایرانیان به‌مثابه جشن امید به صبح و روشنایی است، در حاکمیت آخوندی و به‌ویژه در سال جاری تبدیل به شب سیاه و ناامیدی برای اکثریت مردمی شده که زیر خط فقر روزگار را می‌گذرانند.
شبی که قرار است برای مردم از روز و روشنایی بگوید به‌دلیل گرانی و فقری که این رژیم بر اکثریت مردم ایران تحمیل کرده است، تبدیل به شبی شده است که در آن مردم نمی‌توانند غم پرغصه زندگی فقیرانه‌شان را از یاد ببرند. زیرا در این شب سفره اکثریت مردم ایران بیش از هر زمانی کوچک‌تر و فقیرانه است.
و...
اگر چه در آستانه رسیدن شب یلدا مردم فقیر و ناشاد هستند اما این وضعیت تنها یک روی سکه زندگی آنها است و طبعاً وضعیت برای آنها به همین منوال طی نمی‌شود زیرا که آن روی سکه زندگی آنها امید به زندگی بهتر است و طلایه‌های صبح پیروزی بر حکومت ظلمانی نظام ولایت فقیه در چشم‌انداز است.
با مقاومتها و اعتراضات مردمی که از قیام دیماه ۹۶ سراسر ایران را فراگرفته است و با توجه به این‌که رژیم در غرقاب بحرانها و بن‌بستهای متعدد و درصدر آنها بن‌بست سرنگونی دست و پا می‌زند، یلدای امسال با خودش مژده صبح سپید برای این مردم را دربردارد.
در پرتو همین مقاومتها و اعتراض‌های مردمی و همچنین فعالیت کانونهای شورشی است که حکومت سیاه آخوندی از صحنه ایران محو می‌شود و صبحی روشن در انتظار مردم است.
صبح آزادی و صبح روشنایی که نحوست حاکمیت ولایت فقیه را می‌زداید و پیروزی مردم بر اهریمن حکومت آخوندی را محقق خواهد کرد.


مطالب   مارا در وبلاک خط سرخ مقاومت    ودر توئیتربنام @bahareazady   دنبال کنید
پیش بسوی قیام  سراسری ، ما بر اندازیم#   شهرهای ایران   اعتصاب # تظاهرات
سرنگونی #  اتحادوهمبستگی     مرگ_بر_دیکتاتور   #IranRegimeChange

No comments:

Post a Comment