Sunday, February 18, 2018

شورای امنیت سازمان ملل محكوم كردن ایران در رابطه با دریافت موشكها توسط حوثی ها را بررسی میكند
شورای امنیت سازمان ملل محكوم كردن ایران در رابطه با دریافت موشكها توسط حوثی ها را بررسی میكند

منبع: خبرگزاری رویتر

-         براساس پیش نویس قطعنامه ئی كه توسط خبرگزاری رویتر در روز شنبه رویت شده است, بریتانیا, ایالات متحده و فرانسه خواهان این هستند كه شورای امنیت سازمان ملل, ایران را بخاطر كوتاهی از متوقف نمودن رسیدن موشكهای بالستیك بدست  حوثی ها در یمن محكوم كرده و متعهد به اقدام در رابطه با نقض تحریم ها گردد.

-         این پیشنویس, تحریم ها در مورد یمن را برای یك سال دیگر تمدید میكند و همچنین به شورای امنیت سازمان ملل كه دارای 15 عضو است اجازه اعمال تحریم های هدفدار در رابطه با ” هر فعالیتی در رابطه با استفاده از موشكهای بالستیك در یمن” را میدهد.

-         دیپلماتها گفتند بریتانیا این قطعنامه را در مشورت با ایالات متحده و فرانسه تدوین كرده و روز جمعه به تمامی اعضای شورای امنیت ارائه نموده است.

-         دولت پرزیدنت دونالد ترامپ برای چندین ماه در حال لابی برای مورد مواخذه قرار دادن ایران در سازمان ملل بوده و همزمان تهدید كرده است در صورتیكه ” نقایص فاجعه بار”  در   توافق  اتمی با ایران در سال 2015 تصحیح نگردد از آن خارج خواهد شد.

-         نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در مقاله یی كه روز شنبه در نیویورك تایمز منتشر شد, نوشت” از زمان امضای توافق اتمی, حمایت رژیم ایران از شبه نظامیان و گروههای تروریستی بشدت افزایش یافته است. موشكهای بالستیك و تسلیحات پیشرفته آن در مناطق جنگی سراسر خاورمیانه دیده میشوند,” ...

-         این پیشنویس قطعنامه سازمان ملل كه باید تا 26 فوریه بتصویب برسد احتمال دارد با مقاومت روسیه مواجه گردد. برای اینكه یك قطعنامه بتصویب برسد ضروریست تا نه رای مثبت بدست آورده و از طرف روسیه, چین, ایالات متحده, فرانسه یا بریتانیا وتو نشود..

-         دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل برای اظهار نظر در مورد این پیشنویس قطعنامه در دسترس نبودند.

-         کارشناسان مستقل سازمان ملل كه تحریمها علیه یمن را مانیتور میكند در ماه ژانویه به شورای امنیت سازمان ملل گزارش كردند كه آنها ” باقیمانده های موشكها, تجهیزات نظامی و پهپادهای نظامی كه دارای منشا ایرانی هستند را شناسائی كرده اند كه بعد از اعمال تحریم های هدفدار تسلیحاتی به یمن آورده شده اند.”...


-         کارشناسان گفتند آنها دریافتند كه ایران با كوتاهی از جلوگیری از تامین, فروش یا انتقال موشكها و پهپادها به حوثی ها, تحریمها را نقض كرده است...


مطالب مارا درتو ئیتر بنام @ bahareazady ودر وبلاک خط سرخ مقاومت  دنبال کنید

No comments:

Post a Comment