Tuesday, August 7, 2018

تحریم های آمریکا علیه ایران/ گفتگوی اسکای نیوز با دکتر احمد الفراج

تحریم های آمریکا علیه ایران/ گفتگوی اسکای نیوز با دکتر احمد الفراجدولت آمریکا صبح سه‌شنبه ۱۶مرداد ۹۷اجرای بسته اول از تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم ایران که در پی امضای توافق هسته‌یی در سال ۲۰۱۵ لغو شده بود را از سر گرفت.

ساعتهایی پیش از آغاز اجرای تحریم‌ها، حسن روحانی رئیس‌جمهور رژیم در گفت‌وگویی تلویزیونی، آمریکا را به «جنگ علیه مردم ایران و تلاش برای ایجاد چنددستگی در صفوف مردم» متهم کرد.

از سویی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌یی هدف از تحریم‌ها را «تغییر رفتارهای بی‌ثبات کننده رژیم و پیوستن آن به روند اقتصاد جهانی» اعلام کرد.برای گفتگو در این مورد تلویزیون اسکای نیوز با احمد الفراج کارشناس روابط بین‌المللی گفتگویی انجام داد.

رژیم ایران به دست مردم و نه نیروهای خارجی سرنگون می‌شود

اسکای نیوز: دکتر احمد الفراج، مایک پمپئو روشن کرد که برای برداشتن تحریمها چه چیزی از رژیم ایران خواسته می‌شود. او می‌گوید که تحریمها اعمال خواهند شد تا این‌که این رژیم برخوردهایش را به‌صورت ریشه‌ای تغییر دهد. او همچنین می‌گوید که دولت ترامپ باز است و به بعد از تحریمها نگاه می‌کند ولی این نیازمند تغییر بزرگی از طرف تهران است. پمپئو اضافه می‌کند امیدواریم راهی به سوی جلو پیدا کنیم ولی این نیازمند تغییری بزرگ از سوی رژیم ایران است. این تحریمها و تحریمهای آینده تا چه حدی باعث می‌شوند که رژیم وادار شود تا برخوردهایش را تغییر بدهد؟ این تغییر بزرگ که وزیر خارجه آمریکا به آن اشاره می‌کند چیست؟

این رژیم به‌دست مردم و نه به‌دست نیروهای خارجی سرنگون می‌شود.
اظهارات روحانی هم برای این است که فکر می‌کند شاید بتواند بار دیگر از بازیهای قدیمی‌اش استفاده کند. طی چهل سال اخیر هر قدر که به رژیم ایران فشار آورده شد، رژیم این فشار را به مردم ایران منتقل کرد ولی از بخت بد این رژیم، الآن دیگر با وجود قیام در ایران و به‌خاطر هدر دادن اموال مردم برای سیاستهای توسعه‌طلبانه رژیم در کشورهای همجوار وضعیت تغییر کرده است. اغلب مردم ایران جوانانی هستند که دیگر نمی‌توانند این رژیم را تحمل کنند. رژیمی که میلیاردها دلار را برای عواملش مانند سپاه پاسداران و آخوندها و سیاستهای توسعه‌طلبانه‌اش در خارج صرف می‌کند ولی مردم ایران بدون پشتیبانی هستند و گرسنگی می‌کشند.

اولین دشمن مردم ایران رژیم آخوندهاست

فکر می‌کنم که زبان روحانی دیگر کهنه شده. روشن است که این تحریمها ماهیتشان اقتصادی است. تحریمهای نفتی علیه این رژیم در چهارم نوامبر آینده اعمال خواهند شد.
وقتی که روحانی می‌گوید دولت آمریکا مردم ایران را مجازات می‌کند این کلام مطلقاً درست نیست. همان‌گونه که موسی افشار گفت مردم ایران می‌گوید اولین دشمنش رژیم است که به‌خاطر طمع های توسعه‌طلبانه و مذهبی‌اش مردم را فراموش کرده. این توسعه‌طلبیها هیچ ربطی به مردم ایران ندارد.
مردم ایران تظاهرات می‌کنند تا سیاستهای توسعه‌طلبانه رژیم را که میلیاردها دلار برای آن هزینه کرده را محکوم کنند.
وقتی که باراک اوباما میلیاردها دلار به این رژیم داد و بخشی از این پول را با هواپیما به ایران فرستاد، رژیم ایران این پول را برای مردم ایران صرف نکرد بلکه صرف شبه‌‌نظامیان تروریستی کرد که در عراق و سوریه و یمن و لبنان دارد.
به نظر من سخنان روحانی شکست خورده است. تحریمهای آمریکا بر روی اقتصاد این رژیم تاثیری جدی خواهد داشت.

دور زدن تحریمها برای رژیم ایران آسان نخواهد بود

اسکای نیوز: دکتر فراج از نظر شما این بار وضعیت با گذشته که رژیم تحریمها را دور زد تفاوت دارد؟

او می‌خواست که توافق اتمی که اوباما امضا کرد را لغو کند و این کار را کرد. او می‌خواهد توافق جدیدی داشته باشد که بتواند با آن به رژیم ایران لگام بزند تا نسبت به حقوق آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه اجحاف نشود.
فکر می‌کنم که دونالد ترامپ تحریمهای جدید را با قاطعیت زیاد اعمال خواهد کرد. این بار وضعیت تفاوت خواهد داشت به چند دلیل:
اولا رژیم ایران که از بیست سال پیش توانسته از تحریمها فرار کند همان رژیمی نیست که الآن هست. در این رژیم نشانه‌های پیری دیده می‌شود.
رژیم الآن در کشورهای خارجی دخالت می‌کند، از شبه‌‌نظامیانش در خارج خاک ایران حمایت می‌کند و تابه‌حال غیر از کشورهایی که اعلام نشده در چهار کشور دخالت دارد. مردم ایران تابحال این رژیم را تحمل کرده‌اند، به‌طور خاص منظورم جوانان کمتر از سی سال است. بر اساس گزارشهایی که از داخل ایران می‌رسد این جوانان به ایدئولوژی این رژیم اعتنا نمی‌کنند، به شوبده بازیهای این رژیم توجه نمی‌کنند و سیاستهای توسعه‌طلبانه و جنگ‌طلبیهای این رژیم را قبول ندارند.
جوانان کمتر از سی سال ایران می‌خواهند به این جهان بپیوندند، خواهان رژیمی مسالمت جو هستند، خواهان رفاه و پیشرفت هستند.

به کارگیری زور علیه جوانان قیام‌کننده ایرانی بی‌فایده است

اگر به قیام کنونی مردم ایران نگاه کنیم می‌بینیم که رژیم حاکم این واقعیت را می‌فهمد که بکار گیری زور علیه جوانان قیامی فایده‌ای ندارد. می‌فهمد که بکار گیری زور نتیجه عکس دارد چرا که دیگر مردم ایران این رژیم را تحمل نخواهد کرد. دوباره تأکید می‌کنم که منظورم دختران و پسران جوان زیر سی سال است. آنها و مردم ایران ثروتهای انباشته شده و حقوقهای کلانی که قاسم سلیمانی و عناصر سپاه پاسداران می‌گیرند اطلاع دارند. آنها از پولهای کلانی که خامنه‌ای و روحانی و دیگر سران رژیم دارند اطلاع دارند. ثروتها ناعادلانه توزیع شده. پول‌های مردم دزدیده می‌شود و به خارج ایران برده می‌شود.
دونالد ترامپ دیروز توییت کرد و گفت اقتصاد ایران بسیار خراب است و حاضر است که با این رژیم بنشیند.
مطالب مرتبط:

No comments:

Post a Comment